Pseudonim:
"Litwos"
Data urodzenia:
1914-11-06
Data śmierci:
1985-08-07
Funkcja:
Szef grupy technicznej. Cichociemny
Stopień:
porucznik rezerwy piechoty - kapitan (2.10.1944) - cichociemny
Numer legitymacji AK:
5 / 5
Miejsce urodzenia:
Pińsk
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. żołnierz 84. pułku piechoty, uczestnik obrony Modlina, ucieka z niewoli niemieckiej
Pseudonimy:
"Litwos", "Litek", "Trojan"
Nazwisko konspiracyjne:
Karol Grodecki
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1939 r. - oficer Związku Walki Zbrojnej, aresztowany w czerwcu 1941 r. Od listopada w Armii Polskiej w ZSRR - 6. Dywizja Piechoty - 17. pułk piechoty. Wyszedł z Armią gen. Andersa na Bliski Wschód, przerzucony do Wielkiej Brytanii, tam przeszkolony w dywersji i propagandzie. 15 grudnia 1943 r. złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej. Zrzucony w kraju w ramach operacji lotniczej "Weller" w nocy 4/5 maja 1944 r. na placówkę odbiorczą "Mewa 1" położoną 15 km na wschód od Skalbmierza w powiecie pińczowskim.
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 3. (1150) kompania - II pluton "Kutno" - 3. drużyna. W oddziale nie ujawnił swojego stopnia oficerskiego i występował jako strzelec "Trojan". Oddalił się samowolnie i przeszedł do Śródmieście Południe, na terenie którego był oficerem batalionu KB "Sokół" - grupa techniczna - szef grupy.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Trzykrotnie ciężko ranny 8 września 1944: w klatkę piersiową, prawą nogę i prawe ramię, trafiony przez niemieckiego snajpera z budynku BGK. 3 dni później uciekł ze szpitala na Mokotowskiej i powrócił do pracy przy produkcji broni.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy, Brązowy Krzyż Wyzwolenia (odznaczenie ustanowione przez Połączone Siły Zbrojne AL, PAL i KB podczas Powstania Warszawskiego)
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania trafia do niemieckiego obozu i do szpitala więziennego.
Numer jeniecki:
299983
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przez Aliantów trafia do obozu dla uchodźców w Haren. Następnie wspólnie z poślubioną w Haren Janiną Grzybowską emigrują do Wielkiej Brytanii, a rok później do Stanów Zjednoczonych.
Miejsce śmierci:
Zmarł w stanie Nowy Meksyk - USA
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt: p. Monika Osinkowska (XI 2010), p. Jacek Sztejerwald. Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Mariana Grabskiego ps. "Wyrwa" ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/1473
Publikacje :
Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. 4. Zwierzyniec–Rzeszów: Obywatelskie Stowarzyszenie „Ostoja”, 2011, s. 221–224. ISBN 978-83-933857-0-6, Jędrzej Tucholski: Cichociemni. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1984, s. 426. ISBN 83-211-0537-8. Jędrzej Tucholski: Cichociemni 1941–1945 – Sylwetki spadochroniarzy. Wojskowy Instytut Historyczny, 1984, s. 217–218.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 por. Czesław Trojanowski ps. "Litwos", dowódca plutonu technicznego zajmującego się wyrobem butelek zapalających i granatów  w Batalionie KB "Sokół". Fot. udostępniła p. Monika Osinkowska (XI 2010)

por. Czesław Trojanowski ps. "Litwos", dowódca plutonu technicznego zajmującego się wyrobem butelek zapalających i granatów w Batalionie KB "Sokół". Fot. udostępniła p. Monika Osinkowska (XI 2010)

Czesław Trojanowski - zdjęcie powojenne. Fot. udostępniła p. Monika Osinkowska (XI 2010)

Czesław Trojanowski - zdjęcie powojenne. Fot. udostępniła p. Monika Osinkowska (XI 2010)

Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Mariana Grabskiego ps.  "Wyrwa" przedstawiająca powstańca siedzącego na rozbrojonym pocisku obok balonów na wino zawierających mieszankę zapalającą. Według identyfikacji  środowiska i p. Jacka Sztejerwalda osobą na zdjęciu jest por. Czesław Trojanowski ps. "Litwos", dowódca plutonu technicznego zajmującego się wyrobem butelek zapalających i granatów  w Batalionie KB "Sokół". Fotografia w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/1473. Identyfikacja potwierdzona przez Dział Ikonografii i Fotografii MPW, 10/2018.

Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Mariana Grabskiego ps. "Wyrwa" przedstawiająca powstańca siedzącego na rozbrojonym pocisku obok balonów na wino zawierających mieszankę zapalającą. Według identyfikacji środowiska i p. Jacka Sztejerwalda osobą na zdjęciu jest por. Czesław Trojanowski ps. "Litwos", dowódca plutonu technicznego zajmującego się wyrobem butelek zapalających i granatów w Batalionie KB "Sokół". Fotografia w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/1473. Identyfikacja potwierdzona przez Dział Ikonografii i Fotografii MPW, 10/2018.

Nasz newsletter