Pseudonim:
"Ostromir"
Data urodzenia:
1915-01-30
Data śmierci:
1989-11-01
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Laskowiec Nowy, powiat Łomża
Imiona rodziców:
Mikołaj - Józefa
Nazwisko konspiracyjne:
Morawiecki
Wykształcenie:
W 1934 roku ukończył męskie gimnazjum w Ostrołęce, a następnie wyjechał na studia prawnicze do Wilna.
Praca przed wojną:
W 1936 roku podjął pracę jako sekretarz. Nie ukończywszy studiów wyjechał w 1939 r. z Wilna do Warszawy, a stamtąd do Ostrowi Mazowieckiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r. Od aresztowania żony przez gestapo w 1942 r. ukrywał się w Warszawie. Od 1943 r. w Podokręgu Zachodnim "Hellerowo" AK.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W Powstaniu początkowo w zgrupowaniu "Żubr", następnie w batalionach kpt. "Dulki" i por. "Witolda" oraz batalionie szturmowym ppłk. "Ostromira" Grupy "Kampinos". Brał udział w natarciu Grupy "Kampinos" i oddziałów żoliborskich na Dworzec Gdański 22 sierpnia 1944 r. Do końca Powstania pozostał w 208 plutonie Zgrupowania "Żaglowiec" II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz). Uczestniczył m. in. w obronie "Poniatówki"
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną. Udało mu się uciec z transportu, zamieszkał w Skierniewicach. W lutym 1945 roku wyjechał do Krakowa, by ukończyć studia prawnicze.
Losy po wojnie:
We wrześniu 1945 roku wraz z żoną, która powróciła z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück wyjechał do Olsztyna. Po kilku latach zdał egzamin sędziowski i w 1948 roku podjął pracę w Prokuraturze Sądu Okręgowego w Olsztynie. Szykanowany za przynależność do AK i udział w Powstaniu, źle opłacany, w 1955 roku przeniósł się do Gdyni. Został zatrudniony w Prokuraturze Wojewódzkiej w Gdańsku. Od 1967 roku pracował jako radca. W 1969 roku wpisany na listę adwokatów. W 1984 roku przeszedł na emeryturę.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Harcerski.
Miejsce śmierci:
Gdynia
Miejsce pochówku:
Cmentarz Witomiński w Gdyni, kwatera 58, rząd 1, miejsce 9-2
Literatura:
Edward Bonarowski "Ostromir": „Burza nad Dworcem Gdańskim”, Oficyna Wydawnica Mireki, 2014 r.; Grzegorz Jasiński: "Żoliborz 1944 : dzieje militarne II Obwodu Okręgu Warszawa AK w Powstaniu Warszawskim" Oficyna Wydawnicza "Ajaks, Pruszków 2009.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter