Pseudonim:
"Marat"
Data urodzenia:
1918-06-24
Data śmierci:
2006-01-21
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik rezerwy łączności
Miejsce urodzenia:
Okradzionów
Imiona rodziców:
Ludwik - Władysława z domu Baczkowska
Przebieg służby wojskowej do 1939 r.:
Po ukończeniu gimnazjum w 1937 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Wojsk Łączności w Zegrzu.
Udział w wojnie obronnej 1939:
17 września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej w Niżniowie, po doprowadzeniu do Stanisławowa, następnego dnia nad ranem uciekł z dwoma kolegami.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1939 r. Był wykładowcą w konspiracyjnej Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty, uczestniczył w akcjach sabotażowych. Przydział w lipcu 1944 r. - Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-4 (łączności) - pluton "Radio".
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-4 (łączności)
Szlak bojowy:
Mokotów - kanały - Górny Czerniaków - przeprawa przez Wisłę - Saska Kępa. W nocy 18/19.09 1944 r. z rozkazu komendanta Okręgu Warszawskiego AK gen."Montera" (Antoni Chruściel) wraz z trzema oficerami AK wyruszył do marszałka Rokossowskiego w misji uzyskania pomocy dla walczącej Warszawy.
Losy po Powstaniu:
6.11.1944 r. aresztowany przez Sowietów i po półrocznym pobycie w obozie w Skrobowie (lubelskie) został wywieziony do Związku Sowieckiego.
Losy po wojnie:
Po trzyletnim pobycie w sowieckich więzieniach powrócił do kraju 6.11.1947 r.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter