Pseudonim:
"Czarna", "Elka"
Data urodzenia:
1930-04-13
Data śmierci:
2016-10-14
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Katarzyna
Pseudonimy:
"Czarna", "Elka"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku. Szare Szeregi - Hufiec Żoliborz
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - Punkt sanitarny ul. Kozietulskiego 1
Dzielnica:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Pediatra, anestezjolog w sanatoriach i szpitalu w Zakopanem. Lekarz w Przychodni Pomocy Socjalno-Medycznej dla Kombatantów. Po 1956 pracowała na obozach harcerskich jako lekarz i instruktor medyczny. Od chwili powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Zakopanem działała aktywnie w jego strukturach.
Nazwisko po mężu:
Elżbieta Łukaszczyk
Miejsce śmierci:
Zakopane.
Miejsce pochówku:
Zakopane, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, nekrolog w prasie - data emisji 24.10.2016 oraz 25.10.2016. Ilustracje: zdjęcie mogiły na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku udostępniła p. Jagoda Maliniak.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zakopane, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, miejsce pochowania Elżbiety  Łukaszczyk  z domu Łaniewskiej. Fot. Jagoda Maliniak

Zakopane, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, miejsce pochowania Elżbiety Łukaszczyk z domu Łaniewskiej. Fot. Jagoda Maliniak

Nasz newsletter