Pseudonim:
"Janka"
Data urodzenia:
1923-01-02
Data śmierci:
2015-08-05
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wincenty - Maria z domu Olszewska
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - sztab; ochotniczka
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu VI C Oberlangen
Numer jeniecki:
46844
Losy po wojnie:
Po wojnie zajęła się literaturą, wiążąc się zawodowo z Państwowym Instytutem Wydawniczym, w której to oficynie pełniła funkcję kierownika redakcji. Uznana tłumaczka literatury czeskiej i słowackiej, m.in. Kundery, Čapka, Hrabala, wielokrotnie nagradzana za swą pracę - która była jej wielką miłością i pasją - nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Nagrodą Literacką dla Tłumaczy ZAiKS-u. Zadebiutowała w 1955 r. Przetłumaczyła m. in. "Listy z Anglii", "Krakatit", "Osiem twarzy mistrza Foltyna "Karela Čapka, czeskich i słowackich prozaików: Olgę Scheinpflugovą, Vladimíra Párala, Josefa Tomana, Jana Šmida, Norberta Frýda, Jana Otčenáška, Jaroslava Foglara, Zdenka Pluhařa, Ludmilę Freiovą, Jaroslava Havličak, Jiřiego Marka, Ladislava Fuksa, Bohumila Hrabala (Krwawa ballada), Josefa Škvorecký’ego (Lwiątko, Tchórze), Milana Kunderę (Żart, Śmieszne miłości). Przekładała również scenariusze dla filmu i telewizji.
Nazwisko po wojnie:
Emilia Witwicka
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog w prasie, data emisji 10.08.2015, wspomnienie autorki na stronach Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz ZAiKS-u
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter