Pseudonim:
"Neger"
Data urodzenia:
1909-01-19
Data śmierci:
1944-09-17
Funkcja:
-
Stopień:
sierżant artylerii
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Anastazja z domu Ciesielska
Działalność do 1939 r.:
Pracownik Wytwórni Amunicji w Forcie Bema. Związany był z pięściarską sekcją KS "Polonia" Warszawa, choć karierę sportową rozpoczynał w YMCA, by kontynuować ją w fabrycznym klubie sportowym Forty Bema. Jako instruktor i trener (etatowy sekundant reprezentacji Warszawy) opiekował się przez pewien czas m.in. Antonim Kolczyńskim, a od 1936 r. znajdował się w sztabie szkoleniowym olimpijskiej kadry Polskiego Związku Bokserskiego
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. podoficer 1. pułku artylerii przeciwlotniczej. Po rozbiciu oddziału dostał się do niemieckiej niewoli. Uciekł w trakcie transportu do obozu jenieckiego i zdecydował się na powrót do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Żołnierz Związku Walki Zbrojnej następnie Armii Krajowej, ranny w brzuch w lutym 1944 r. podczas akcji dywersyjnej na Woli.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Obozowa 81
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Wojskowa Służba Ochrony Powstania (WSOP) - 2. Rejon - zgrupowanie (II batalion) WSOP "Narew" - 21. kompania WSOP, następnie zgrupowanie "Kryska" - 1 kompania - I pluton.
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat Stanisław ps. "Sulimczyk" walczył na Powiślu.
Odniesione rany:
Ranny 15.09.1944 - trafił do Szpitala ZUS na ul. Czerniakowskiej. 18 września 1944 r. po zajęciu szpitala przez Niemców został wraz z innymi rannymi ewakuowany pod eskortą esesmanów przez ul. Górnośląską, Rozbrat w kierunku Alei Szucha. Po kilku selekcjach ranni zmuszeni zostali do marszu przez pl. Unii Lubelskiej i Rakowiecką, w kierunku pl. Narutowicza.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zastrzelony przez podoficera SS na ul. Rakowieckiej róg Kieleckiej, gdy poprosił o zwolnienie tempa marszu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter