Pseudonim:
"Nysa"
Data urodzenia:
1906-04-08
Data śmierci:
1979-09-01
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kalisz
Imiona rodziców:
Teodor - Stefania z domu Peczke
Wykształcenie i działalność do 1939 r. :
Studiował na Wydziale Chemii Politechniki Lwowskiej, następnie Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Zakładach Ceramicznych koło Ożarowa Mazowieckiego. Od 1935 roku pracował w Politechnice Warszawskiej.
Udział w konspiracji 1939 -1944 :
Delegatura Rządu na Kraj
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa - Żoliborz
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow - Kommando 639/2 Osterwick.
Numer jeniecki:
46124
Losy po wyzwoleniu :
Po wyzwoleniu pozostał w na krótko w Niemczech, starając się sprowadzić z Polski żonę i syna Andrzeja (rocznik 1932). Po nieudanej próbie i zatrzymaniu bliskich na granicy Czech i Austrii zdecydował o powrocie do kraju.
Losy po wojnie:
W latach 1952–58 wykładał w Akademii Górniczo-Hutniczej, jako zastępca profesora i kierownik Katedry Technologii Ceramiki Czerwonej i Kamionki Wydziału Ceramicznego. W 1957 roku w Akademii Górniczo - Hutniczej przyznano mu tytuł docenta. Prowadził prace nad metodami eliminowania szkodliwych domieszek w glinach ceramicznych, badał właściwości fizyczne gruntów. Autor ponad 30 prac naukowych publikowanych w kraju i za granicą. Profesor zwyczajny od 14 marca 1968 roku.
Odznaczenia :
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, liczne nagrody resortowe.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe, losy rodziny:
Według informacji przekazanych przez wnuka na podstawie materiałów IPN Feliks Teodor Esse, niezależnie od wątku żoliborskiego (Żywiciel), działał w strukturach Delegatury Rządu na Kraj w komórce o nazwie "Ciągnik", która miała tworzyć po wojnie min. gospodarki i przemysłu. Syn Feliksa Andrzej Esse, (ur.1932) ilustrował gazetkę powstańczą (źródło: artykuł w miesięczniku "Stolica") i pracował w sortowni broni w kotłowni IV kolonii na ul. Suzina. [źródło: informacje przekazane przez pana Pawła Esse].
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Archiwum rodzinne: MPW-kontakt: p. Paweł Esse
Publikacje :
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, oprac. Tomasz Łabuszewski, red. Andrzej Krzysztof Kunert (red. nacz.) Warszawa: ARS Print Production, 1997, "Kto jest kim w ceramice : 50 lecie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki : 1949-1999". [AGH]. Kraków 1999, s. 35-37, "Słownik biograficzny techników polskich". Z. 1. Warszawa 1989, s. 40-41, "Wielka Księga 85-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej" [Oprac.] zespół aut. K. Pikoń (red. naczelny), Gliwice 2004, s. 81
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Feliks Teodor Esse (1906 - 1973). Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępnił p. Paweł Esse.

Feliks Teodor Esse (1906 - 1973). Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępnił p. Paweł Esse.

Nasz newsletter