Pseudonim:
"Smaga"
Data urodzenia:
1906-11-12
Data śmierci:
1990-01-13
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
porucznik rezerwy piechoty
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Józef - Maria z domu Kurczewska
Wykształcenie i praca zawodowa do 1939 r.:
W 1926 ukończył Seminarium Nauczycielskie w Wągrowcu. Od 1930 mieszkał w Warszawie. Pracował w dzienniku "Polska Zbrojna”, redaktor wydania warszawskiego w 1939. Studiował w Wyższej Szkole Dziennikarskiej. Poeta, debiutował w 1930 roku wierszem "Przysięga" na łamach "Żołnierza Polskiego”. Swoje utwory; wiersze, reportaże i artykuły publicystyczne drukował w "Polsce Zbrojnej”. Jego poezje znalazły się w antologii Zygmunta Andrzejowskiego "Wojenna pieśń polska" (Warszawa, 1939). Uprawiał szybownictwo.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. jako dziennikarz "Polski Zbrojnej” nie został zmobilizowany, ewakuował się wraz z kolumną rządową do Brześcia nad Bugiem, gdzie jako ochotnik brał udział w obronie miasta. Dostał się do niewoli niemieckiej a następnie sowieckiej skąd zbiegł w ramach zbiorowej ucieczki polskich jeńców i wrócił do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
"Miecz i Pług” (Organizacja Wojskowa - Zbrojne Pogotowie Narodu)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Księcia Janusza
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 1. Rejon - batalion "Bończa" - 104. kompania Związku Syndykalistów Polskich - II pluton szturmowy - dowódca do 25.08.1944 r. Ze względu na ciężką chorobę odszedł z oddziału.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną (wraz z pierwszą żoną) i poprzez Pruszków i Erfurt trafił od pracy w fabryce w miejscowości Zeulenroda (Turyngia).
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Virtuti Militari V klasy
Miejsce śmierci:
Olsztyn, pochowany na cmentarzu komunalnym.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Feliks Murawa - 1944

Feliks Murawa - 1944

Feliks Murawa - 1960

Feliks Murawa - 1960

Feliks Murawa - 1985

Feliks Murawa - 1985

Nasz newsletter