Pseudonim:
"Nieniewski"
Data urodzenia:
1900-03-08
Data śmierci:
1970-02-12
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Wysoka powiat zawierciański
Imiona rodziców:
Jan - Antonina
Używane pseudonimy:
„Góralczyk”, „Michniewski”, „Nieniewski”
Działalność do 1939 r.:
Pracował w cementowni w Wysoce, jednocześnie od 1915 roku ucząc się w szkole przyfabrycznej, a od 1916 roku w gimnazjum w Zawierciu (świadectwo dojrzałości - 1921 r.) Uczestnik I Powstania Śląskiego, a od lipca 1920 roku ochotnik WP. Zdemobilizowany w marcu 1921 r. Od października tego roku student Wydziału Prawa UW, lecz w listopadzie przerywa studia z braku środków. Od 1923 roku pracował jako urzędnik w Kasie Chorych w Warszawie, zredukowany w lipcu 1928 r. Członek PPS.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
W kampanii wrześniowej w szeregach SGO "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Wzięty do niewoli. Osadzony w stalagu XVII B. Zwolniony latem 1940 roku - powrócił do Warszawy.
Adres w czasie okupacji:
Warszawa, Pl. Konfederacji 62
Udział w konspiracji 1939-1944:
Delegatura Rządu na Kraj - brak informacji na temat przydziału
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - po śmierci Stefana Mateji ( w nocy z 9 na 10 sierpnia 1944 r.) został dyrektorem Departamentu Pracy i Opieki Społecznej Rządu RP na Kraj
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, a następnie kontynuował działalność konspiracyjną. W maju 1945 roku przewidywany na zastępcę Delegata Rządu Stefana Korbońskiego.
Losy po wojnie:
Po aresztowaniu Kazimierza Pużaka w listopadzie 1946 roku zbiegł za granicę - wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Członek Rady Studium Polski Podziemnej w Londynie.
Miejsce śmierci:
Londyn, Wielka Brytania
Miejsce pochówku:
Cmentarz South Ealing w Londynie.
Informacje dodatkowe:
Wiceprzewodniczący, a następnie ( po Janie Stanisławie Jankowskim) od wiosny 1941 do maja 1942 przewodniczący Sekcji Pracy Stołecznego Komitetu Samopomocy Społecznej (Rady Opiekuńczej Miejskiej, Polskiego Komitetu Opiekuńczego) Jednocześnie wchodził w skład władz konspiracyjnej PPS-WRN oraz Komendy Głównej Milicji PPS - WRN . Współredaktor pisma "Robotnik w Walce"
Publikacje:
Andrzej Krzysztof Kunert: "Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1945" T.1. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1987
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Cmentarz South Ealing w Londynie. Źr.fot.: Defenders of Polish Graves London/Facebook

Cmentarz South Ealing w Londynie. Źr.fot.: Defenders of Polish Graves London/Facebook

Nasz newsletter