Pseudonim:
"Korab"
Data urodzenia:
1899-03-04
Data śmierci:
1986-08-05
Funkcja:
pielęgniarka
Numer legitymacji AK:
21504
Miejsce urodzenia:
Marszeńsk
Imiona rodziców:
Władysław - Aleksandra
Działalność do 1939 r.:
Nauki pobierała w Wilnie i Petersburgu. Maturę uzyskała w 1917 roku. Przez rok pracowała w Wydziale Prasowym Komisji Legislacyjnej do spraw Królestwa Polskiego w Petersburgu. W 1918 roku powróciła do Polski. Ukończyła kurs pogotowia sanitarnego PCK w Wilnie i rozpoczęła pracę w zawodzie pielęgniarki. W październiku 1921 roku wstąpiła do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa i po odbyciu nauki uzyskała tytuł dyplomowanej pielęgniarki. Uczestniczka wojny polsko-bolszewickiej jako przełożona pociągu sanitarnego na wschodnim froncie w latach 1919-1920. Członkini Ochotniczej Legii Kobiet. W październiku 1921 roku wstąpiła do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa i po odbyciu nauki uzyskała tytuł dyplomowanej pielęgniarki. W okresie międzywojennym pracowała w Wilnie, m.in. jako siostra-przełożona w Klinice Chorób Dziecięcych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (lata 1924-1925), laborantka (IX 1925 - IV 1927) i sekretarka (od VI 1928 do VIII 1930). Inspektorka pielęgniarstwa.
Okres okupacji niemieckiej, udział w konspiracji 1939-1944:
Wstąpiła do ZWZ- AK. Podczas wojny pracowała w Zarządzie Miejskim w Wydziale Szpitalnictwa w Warszawie, co umożliwiało załatwianie fikcyjnych dowodów tożsamości. Aresztowana przez gestapo w 1940 roku, więziona na Pawiaku.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - Punkt Opatrunkowy nr 102 - al. Wojska Polskiego 29
Dzielnica:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie początkowo pracowała jako pielęgniarka III Ośrodka Zdrowia, Wydziału Medycyny Społecznej - Resortu Zdrowia i Opieki Społecznej. W kolejnych latach, ze względu na swoją przeszłość akowską, zdegradowana zawodowo, przeniesiona na stanowisko laborantki, na którym przepracowała 26 lat. Zmarła w roku 1986.
Odznaczenia:
Przed wybuchem II wojny światowej uhonorowana Medalem X-lecia Odzyskanej Niepodległości (1929 r.) oraz Brązowym Medalem „Za długoletnią służbę” (1938 r.)
Informacje dodatkowe:
Nazwisko panieńskie: Brzozowska, adres: Al. Wojska Polskiego 29. Dyplom pielęgniarki - 1937.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego (CAPP), nekrologi - baza.
Halina Antonowicz Pseudonim: "Korab" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter