Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1899-07-15
Data śmierci:
1982-02-14
Funkcja:
lekarz
Miejsce urodzenia:
Ćwiglin
Imiona rodziców:
Ludwik - Julia
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Długa 42 m. 15
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Grupa "Północ" -punkt opatrunkowy ul. Długa 42 oraz punkt opatrunkowy przy ul. Długiej 29 (dawny Hotel Polski).
Szlak bojowy:
Stare Miasto.

Przez cały sierpień prowadziła punkt opatrunkowy przy ul. Długiej. 1 września 1944 r. wieczorem otrzymała rozkaz ewakuacji ok. 30 lżej rannych kanałami do Śródmieścia. Nie dostała się do kanałów i noc wraz z rannymi spędziła na ul. Długiej 25.

Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej 16-letnia córka Maria była sanitariuszką w punkcie opatrunkowym prowadzonym przez dr. Halinę Chmielewską
Losy po Powstaniu:
Po zajęciu Starego Miasta przez oddziały niemieckie, 2 września 1944 r. przepędzona w grupie lżej rannych i ludności cywilnej z ul. Długiej 25, ulicami: Hipoteczną, Daniłowiczowską, następnie przez pl. Teatralny, Senatorską, pl. Bankowy, Elektoralną, Chłodną i Wolską do kościoła św. Stanisława. Następnie ul. Bema w kolumnie doszła do Dworca Zachodniego, skąd pociągiem została wywieziona do obozu w Pruszkowie, gdzie od 3 września pracowała jako lekarz. Wywieziona z obozu przez siostry Niepokalanki do Ożarowa, stamtąd do Sochaczewa i do Chodakowa. W listopadzie 1944 r. wyjechała do Kielc, w których przebywała do wyzwolenia. W lutym 1945 r. powróciła do Warszawy.
Losy po wojnie:
Powróciła do zawodu, pracowała jako lekarz pediatra.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Uwagi :
Inny spotykany przydział doktor Haliny Chmielewskiej podawany w relacjach przez jej córkę Marię - Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba" - "Sosna" - Dywizjon Motorowy Obszaru Warszawskiego AK - sanitariat, Punkt Opatrunkowy ul. Długa 29. Obecnie niepotwierdzony
Źródła:
MPW-baza uczestników PW.
Publikacje:
Wspomnienie - Gazeta Stołeczna, Maria Barbara Chmielewska-Jakubowicz, 18-06-1996
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter