Pseudonim
"Lusia"
Data urodzenia
1927-06-10
Data śmierci
2017-03-26
Stopień
łączniczka

Archiwum historii Mówionej

Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Henryk - Regina
Adres zamieszkania przed wojną
Warszawa, ul. Grójecka u zbiegu z Włodarzewską. W 1940 r. nastąpiła przeprowadzka do utworzonego przez Niemców getta warszawskiego.
Oddział
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” - III zgrupowanie "Konrad" - 2. kompania - pluton "Rafałki" - ochotniczka, dołączyła w pierwszych godzinach Powstania.
Szlak bojowy
Powiśle
Losy po wojnie
Była znanym i wysoko cenionym operatorem dźwięku. Przez 55 lat pracowała w Wytwórni Filmów Dokumentalnych przekształconej następnie w Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) - lata 1952 - 2007. Udźwiękowiła ponad 20 filmów fabularnych, w tym „Eroicę” Andrzeja Munka, „Zezowate szczęście", "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, „Pierwszy dzień wolności” w reż. Aleksandra Forda oraz ponad 200 filmów dokumentalnych oraz niezliczone wydania Polskiej Kroniki Filmowej. Współpracowała z Marcelem Łozińskim, Andrzejem Chodakowskim, Andrzejem Zajączkowskim, Andrzejem Piekutowskim i Robertem Glińskim. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Odznaczenia
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi
Nagrody
Za całokształt osiągnięć artystycznych w 2010 roku otrzymała prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Nazwisko po mężu
Halina Paszkowska - Turska - wyszła za mąż za Mariana Turskiego, historyka i dziennikarza, od 1958 kierownika działu historycznego tygodnika „Polityka”, przewodniczącego Rady Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Ich córką jest flecistka Joanna Turska.
Miejsce śmierci
Warszawa
Miejsce pochówku
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Informacje dodatkowe - losy rodziny
Pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Ojciec pracował w branży hydraulicznej, matka była asystentką dr. Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. W czasie okupacji zmuszona z rodzicami zamieszkać wewnątrz utworzonego przez Niemców w Warszawie getta (w rejonie Nowolipia). Przed likwidacją getta udało się rodzinie przedostać na stronę aryjską ( początkowo do rodziny ojca do Staszowa, a gdy zagłada dotarła również do tego miasteczka, rodzina rozproszyła się, by odnaleźć się w stolicy. Matka wojny nie przeżyła.
Źródła
MPW-baza uczestników PW, fot. z okresu Powstania Warszawskiego - MPW-zbiory, nekrolog w prasie, data emisji 30.03.2017
Publikacje
Wspomnienia Haliny Paszkowskiej w III tomie „Losy żydowskie. Świadectwo żywych. Warszawa 2006„. Artykuł ”Spodnie łączniczki - Wspomnienia Haliny Paszkowskiej„ Tygodnik ”Polityka„ 08.08.2014, wspomnienie o Halinie Paszkowskiej -Turskiej, autor: Antony Polonsky, GW - ”Magazyn Stołeczny”, 9.06.2017 r. str. 22
Uwagi
Nazwisko rodowe: Penczyna
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram