Pseudonim:
"Miś"
Data urodzenia:
1928-01-11
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec - kapral (1944)
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Halina
Pseudonimy:
"Katarzyna Miś", "Miś"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku - Szare Szeregi - 1. Żeńska Drużyna Harcerek (zastępowa Zofia Zawadzka ps. "Chyża Kozica").
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Śniadeckich 6 m.12
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - batalion "Miłosz" - punkt sanitarny Instytut Głuchoniemych pl. Trzech Krzyży
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, następnie w Stalagu VI C Oberlangen
Numer jeniecki:
224509
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu pozostała na Zachodzie. Ukończyła szkołę przy 2. Korpusie Polskim we Włoszech, wyjechała do Anglii, gdzie zdała maturę. Po demobilizacji rozpoczęła pracę w SPP w Londynie. Pozostała na emigracji na stałe. Zajmowała się upowszechnianiem wiedzy o historii Polski zarówno na gruncie polonijnym, jak i brytyjskim. Przez wiele lat wspierała prace Studium Polski Podziemnej w Londynie. W latch 80-tych uczyła European Studies w Liceum Urszulanek, (Ursuline High School – Wimbledon), tworząc od podstaw program tego kursu. Po przejściu na emeryturę angażowała się w pracę społeczną. Wspierała działalność „Friends of Poland” - brytyjsko-polskiego stowarzyszenia, niosącego pomoc Polakom internowanym po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce oraz ich rodzinom. Od 2008 do 2012 roku brała udział, także jako prelegent, w Dialogu Dwóch Kultur – konferencji odbywającej się corocznie w Krzemieńcu, na Ukrainie.
Odznaczenia:
Uhonorowana została wieloma odznaczeniami: Krzyżem Walecznych (1949), Krzyżem Armii Krajowej (1966), Medalem Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (2011), Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości I Klasy (2015).
Nazwisko po mężu:
Hanna Zbirohowska-Kościa
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Jej ojciec, Stefan Czarnocki, był przed wojną starostą krzemienieckim i ostatnim kuratorem (dyrektorem) renomowanego Liceum Krzemienieckiego. Zmarł na zesłaniu w Kazachstanie w 1941 r. Matka Hanny - Halina Czarnocka, od początku okupacji zaangażowana była w działalność Podziemnego Państwa Polskiego, odpowiadając między innymi za szkolenia łączniczek. Aresztowana przez Gestapo, po śledztwie na Pawiaku została wywieziona do KL Auschwitz, gdzie pozostała do chwili likwidacji obozu.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter