Pseudonim:
"Katarzyna"
Data urodzenia:
1926-10-11
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Pseudonimy:
"Katarzyna", "Hanka"
Numer legitymacji AK:
632
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Zofia z domu Wilary
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 26.07.1943 roku - Okręg Warszawski Armii Krajowej - batalion łączności "SP-N"
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - batalion łączności "SP-N" - Składnica meldunkowa K-1
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Stare Miasto - Żoliborz (przejście górą) - kanały - Śródmieście Północ
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2007)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Ożarowie, następnie w Stalagu XI B Fallingbostel, Stalagu w Bergen-Belsen i Oberlangen.
Numer jeniecki:
141708
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wyjechała do Włoch, gdzie wstąpiła do 2. Korpusu Polskiego. Z Korpusem wyjechała do Wielkiej Brytanii, i tam się osiedliła po demobilizacji.
Nazwisko po mężu:
Hanna Tarkowska
Informacje dodatkowe:
Ojciec Jan Grabowski był urzędnikiem Ubezpieczalni Społecznej w Warszawie, a matka Zofia Grabowska, z domu Wilary, prowadziła pensję dla panien – zmarła w 1936 roku. W chwili wybuchu wojny Jan Grabowski, jako oficer w rezerwie, został powołany do wojska, a następnie trafił do niewoli niemieckiej, podczas której zmarł w 1945 roku. Hanna Tarkowska została pod opieką stryja - lekarza. Uczęszczała do szkoły "krawieckiej" sióstr zmartwychwstanek na Żoliborzu w Warszawie, a w 1944 roku na tajnych kompletach zdała małą maturę. Wstąpiła do harcerstwa, a następnie do konspiracji. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim, pełniąc funkcję gońca i łączniczki przy Komendzie Głównej AK i Składnicy Meldunkowej Komendy Okręgu Warszawskiego AK. Po wyzwoleniu z obozu trafiła do Murnau, gdzie rozpoczęła naukę w pierwszej klasie liceum. Stamtąd wyjechała do Włoch, a następnie na Wyspy Brytyjskie do West Chiltington (1946 rok), gdzie po roku zdała maturę. Mimo przyjęcia na studia stomatologiczne na uniwersytecie w Liverpoolu musiała z nich zrezygnować ze względu na brak stypendium. W 1947 roku osiadła na stałe w Londynie, gdzie zaczęła pracować w firmie krawieckiej, a następnie w księgowości. W 1948 wyszła za mąż za Czesława Sachrajdę; mieli dwóch synów i córkę. Mąż otworzył fabrykę lalek, ale po kilku latach ciężko zachorował i w 1959 roku zmarł. W 1972 roku wyszła za mąż za Karola Tarkowskiego i w tym czasie przeszła na emeryturę. Od lat 70. pracowała także w Studium Polski Podziemnej.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Łączniczka Hanna Grabowska "Kasia". Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2974

Łączniczka Hanna Grabowska "Kasia". Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2974

Nasz newsletter