Pseudonim:
"Emilia"
Data urodzenia:
1925-08-23
Data śmierci:
2013-11-16
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kutno
Imiona rodziców:
Bronisław - Stanisława z domu Rasiewicz
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Hrubieszowska 5
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Szpital Karola i Marii ul. Leszno 136, następnie zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol"
Odniesione rany:
Ranna na Starym Mieście
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków - przepłynęła Wisłę.
Losy po Powstaniu:
Po przepłynięciu Wisły represjonowana do sierpnia 1945 r.
Losy po wojnie:
Działaczka wrocławskiego zarządu ŚZŻAK
Odznaczenia:
Odznaczona Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Partyzanckim, Medalem Wojska i innymi.
Nazwisko po mężu:
Skibińska-Trafikowska
Miejsce pochówku:
Cmentarz parafialny Świętej Rodziny we Wrocławiu, kw. 19, rząd 20, grób 24
Informacje dodatkowe:
Harcerka. W wakacje 1939 r. zdała do drugiej klasy gimnazjum w Kutnie. Matka pochodziła z Warszawy, gdzie ukończyła szkoły. Irena wiosną 1941 r. była wieziona do Lubeki do pracy w fabryce amunicji, lecz uciekła z transportu. Po wielu perypetiach dotarła do Warszawy. Była kolporterką Biuletynu Słowiańskiego będąc w grupie Konfederacji Narodu a potem w grupie Ruchu Kulturowego. Wybuch Powstania zastał ją na punkcie zbornym, przy ulicy Mireckiego, tuż koło cmentarzy. Dostała przydział do I kompanii II plutonu "Parasola" Po powstaniu znalazła w Otwocku dobrych ludzi, którzy się nią zajęli. W styczniu, kiedy Warszawa została uwolniona przeszła przez zamarzniętą Wisłę do miasta. 7 marca postanowiła wrócić do mamy, bo Kutno też było już wolne. Wkrótce została aresztowana i po krótkim przesłuchaniu wywieziono ją do Rembertowa i internowana. Po uwolnieniu zdała maturę. W 1946 r. przyjechała do Wrocławia.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory P/5728. Nekrolog w prasie, data emisji 22.11.2013. Fot. sygn. P/5728: "Warszawa, wiosna 1944. Powrót ze szkoły: od lewej Irena Skibińska "Emilia" (po mężu Trafikowska), Eugenia Dobroczyńska "Joanna", zginęła zasypana gruzami Pałacu Krasińskich 27.08.1944"
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Warszawa, wiosna 1944. Powrót ze szkoły: od lewej sanitariuszka Irena Skibińska po mężu Trafikowska ps."Emilia" (1925-2013), obok łączniczka Eugenia Dobroczyńska "Joanna" (1924-1944)  z KN, w Powstaniu w batalionie "Parasol". Eugenia Dobroczyńska poległa 27.08.1944 r. na Placu Krasińskich podczas bombardowania. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/5728

Warszawa, wiosna 1944. Powrót ze szkoły: od lewej sanitariuszka Irena Skibińska po mężu Trafikowska ps."Emilia" (1925-2013), obok łączniczka Eugenia Dobroczyńska "Joanna" (1924-1944) z KN, w Powstaniu w batalionie "Parasol". Eugenia Dobroczyńska poległa 27.08.1944 r. na Placu Krasińskich podczas bombardowania. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/5728

Nasz newsletter