Pseudonim:
"Modraczek"
Data urodzenia:
1924-12-20
Data śmierci:
2019-02-18
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Wyszogród w powiecie płockim
Imiona rodziców :
Adam - Stefania z domu Sabaczyńska
Wykształcenie do 1944 roku:
Uczennica Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum i Liceum Janiny Tymińskiej w Warszawie, mieszczącego się do wybuchu wojny przy Pl. Małachowskiego 2, a podczas okupacji niemieckiej działającego pod przykrywką szkoły zawodowej przy ul. Królewskiej 35. Szkoła w czasie okupacji wydała 70 matur.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Senatorska 10 m 61
Oddział :
Uczestniczka Powstania Warszawskiego - brak bliższych informacji na temat przydziału
Dzielnica :
Stare Miasto
Losy po Powstaniu :
Po Powstaniu została wywieziona do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Za Warszawę 1939-1945, Krzyż Partyzancki, Krzyż Oświęcimski, Odznaka Pamiątkowa "Akcji Burza". Wyróżniona została także Honorową Odznaką Miasta Łodzi za Zasługi dla Województwa Miejskiego Łódzkiego.
Miejsce pochówku:
Łódź, Cmentarz Komunalny Doły przy ul. Smutnej 1
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Matka Ireny - Stefania Regina Urbańska z domu Sabaczyńska, córka Józefa i Henryki z Opatowieckich, ur. 27.03.1891 roku w Kruszewie, jeszcze przed wojną, w 1931 roku w Kutnie pracowała jako opiekunka społeczna oraz ukończyła kurs zorganizowany dla sióstr Czerwonego Krzyża. W 1939 roku otrzymała kartę mobilizacyjną, ale nie mogąc wyjechać z Kutna pracowała w miejscowym szpitalu. Po nalotach niemieckich i ewakuacji przeprowadzonej 9 września 1939 dotarła do Warszawy, gdzie jako siostra Czerwonego Krzyża podjęła pracę w szpitalu wojskowym przy ul. Kawęczyńskiej na Pradze, aż do czasu kapitulacji Warszawy. Po zajęciu stolicy przez wojska niemieckie powróciła do Kutna, jednak wiosną 1940 roku została wraz z mężem wywieziona do mieszczącego się w Łodzi przy ul. Łąkowej obozu przejściowego a następnie do obozu w Konstantynowie. W obozie zgłosiła się do pracy jako siostra PCK w obozowej izbie chorych. Następnie drogą przez Krosno dotarła do Warszawy. W Warszawie rozpoczęła pracę w Lecznicy Lekarzy Specjalistów przy ul. Nowogrodzkiej, jako pielęgniarka i kasjerka. Tam również wstąpiła do konspiracji i odtąd do wybuchu Powstania Warszawskiego pod pseudonimem "Roma" pełniła funkcję łączniczki w sztabie Podokręgu Białowieża, a później 8 dywizji AK. W jej mieszkaniu na Senatorskiej 10/61 mieścił się konspiracyjny punkt kontaktowy dla 5 powiatów: Sokołów, Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Wysokie Mazowieckie i Węgrów. Po wybuchu Powstania została w sierpniu 1944 roku aresztowana przez Niemców i wywieziona do KL Ravensbrück, a następnie do obozu w Oranienburgu. Do kraju powróciła w grudniu 1946 roku. Po wojnie była członkiem ZBoWiD. Stefania Urbańska została odznaczona Medalem za Warszawę 1939-1945, Krzyżem Partyzanckim oraz Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945. Zmarła w Łodzi, 24 maja 1985 r.
Źródła:
MPW-ankieta, MPW-zbiory, MPW-materiały do Słownika Uczestników PW, nekrolog prasowy - "Dziennik Łódzki" dnia 22.02.2019. Archiwum rodzinne.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter