Pseudonim:
„Iza”, „Pokrzywka"
Data urodzenia:
1920-01-29
Miejsce urodzenia:
Nikisiałka Duża, gmina Opatów
Udział w konspiracji 1939-1944:
Bataliony Chłopskie - Obwód Opatów Kielecki. W konspiracji od września 1941 roku. W 1943 roku Izabela Faliszewska poznała dr Helenę Wolff ps. „Doktor Anka” (1915-1944), która po uzyskania dyplomu lekarza (tajne studia medyczne na UW), w czasie wojny pracowała w Szpitalu św. Ducha i Szpitalu Wolskim w Warszawie oraz pracowała w Instytucie Radowym im. Marii Curie-Skłodowskiej przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Dr Helena Wolff w latach 1940-1941 była członkinią tajnego Komitetu Porozumiewawczego Lekarzy Socjalistów i Demokratów, organizowała zaplecze sanitarno-medyczne działając w Centralnym Sanitariacie GL. Zagrożona aresztowaniem została przerzucona na Kielecczyznę. Po przekształceniu Gwardii Ludowej w Armię Ludową H. Wolff znalazła się w składzie tzw. I Brygady AL im. Ziemi Kieleckiej. Została tam głównym lekarzem oraz szefem sanitarnym oraz mianowana szefem Sanitariatu Obwodu Kielecko-Radomskiego AL. Podczas prowadzenia naboru do szkoleń sanitarnych w rejonie Opatowa dr Wolff nawiązała kontakt, a następnie bliskie relacje z rodziną Faliszewskich, u których bywała częstym gościem. To z jej inicjatywy Izabela Faliszewska została skierowana wiosną 1944 roku do Warszawy na tajny kurs pielęgniarski prowadzony w Szpitalu Maltańskim, który Izabela Faliszewska „Iza”, „Pokrzywka" ukończyła na kilka tygodni przed rozpoczęciem Powstania Warszawskiego, 10 lipca 1944 r.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego AK) - Szpital Maltański ul. Senatorska 42* - wobec wybuchu Powstania Warszawskiego, który zastał ją w Warszawie po ukończeniu kursu pielęgniarskiego w Szpitalu Maltańskim, dołączyła do Powstania jako ochotniczka, opatrując rannych oraz transportując ich z ulic miasta do szpitali polowych.
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Po Powstaniu wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, a następnie dotarła w rodzinne strony.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny zgłosiła się na ochotnika do pracy w placówce medycznej w Jacentowie, gdzie opiekowała się starcami i inwalidami wojennymi.
Nazwisko po mężu:
Wesołowska
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (30 V 1944), Krzyż Partyzancki, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Odznaka Grunwaldzka, Odznaka Pamiątkowa Batalionów Chłopskich. Uhonorowana również Odznaką "Zasłużony dla Województwa Tarnobrzeskiego".
Miejsce śmierci:
Nikisiałka Duża
Miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny w Malicach Kościelnych, woj. świętokrzyskie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, zbiory P/3017-P/3020, teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, archiwum p. Małgorzaty Wodiczko, córki, w tym legitymacja kombatancka ZBoWiD, zaliczony okres służby 3 lata - od września 1941 do sierpnia 1944 r. włącznie, legitymacje odznaczeniowe, zaświadczenie o czynnym udziale Izabeli Faliszewskiej w walce zbrojnej z Niemcami w szeregach Batalionów Chłopskich Obwodu Opatów Kielecki podpisane przez gen. Franciszka Wawrzyńca Kamińskiego, ps. „Olsza”, „Kowal”, „Zenon Trawiński”, Byłego Komendanta III Okręgu Batalionów Chłopskich; artykuł „Z rodziny powstańczej sanitariuszki”, Samorządowe Pismo Społeczno - Kulturalne „Opatów", nr 53, styczeń-marzec 2025.
Uwagi:
* Dokładny przydział nieustalony