Pseudonim
"Kujawa"
Data urodzenia
1924-12-30
Data śmierci
2007-08-09
Stopień
dowódca plutonu
Stopień
kapral podchorąży - plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Stanisław - Zofia z domu Fabirkiewicz
Wykształcenie do 1944
Ukończył Gimnazjum im M. Reja w Warszawie
Udział w konspiracji 1939-1944
Od kwietnia 1941 r. służył w Batalionie Saperów Praskich (XII-S-6) jako zastępca dowódcy plutonu, uczestnicząc w jego organizacji i dozbrojeniu. W lutym 1943 r. przeszedł do Oddziału Dywersyjnego, a następnie do Oddziału Dywersji Bojowej (ODB), w kwietniu tego roku uczestniczył w akcji pod gettem. Od grudnia 1943 r. w składzie Oddziału Dyspozycyjnego "B" Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Brał udział w akcjach terenowych (Skruda, Choszczówka), w akcjach przeciwko policyjnym "budom" przeprowadzonym na ul. Nowy Świat w październiku i listopadzie 1943 r., oraz w wykonywaniu wyroków śmierci.
Oddział
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział Osłonny Kwatery Głównej (dawny Kedyw-"Kolegium B") - II pluton - dowódca plutonu.
Szlak bojowy
Śródmieście Północ. Początkowo był dowódcą drużyny, a następnie II plutonu Oddziału Osłony Kwatery Głównej Okręgu Warszawskiego AK. Brał udział we wszystkich walkach oddziału; 1 sierpnia wyróżnił się podczas opanowania ul. Jasnej, 2 sierpnia brał udział w zdobyciu siedziby Sonder-Dienstu przy ul. Moniuszki 1 (wniosek na Krzyż Walecznych (2.08.1944), uczestniczył m.in. w zdobyciu PAST-y (20.08.1944), Komendy Policji i kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu (23.08.44).
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec Stammlager 344 Lamsdorf.
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka "Akcja Burza“, Odznaka Żołnierzy Kedywu.
Losy po wojnie
Po wyzwoleniu obozu wstąpił do II Korpusu Polskiego w Italii. Po zakończeniu wojny rozpoczął w Bolonii studia medyczne. Po powrocie do kraju w 1949 r. kontynuował studia w Akademii Medycznej w Łodzi. Był adiunktem Kliniki Neurologii AM oraz założycielem i wieloletnim ordynatorem Oddziału Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. M. Kopernika w Łodzi.
Miejsce śmierci
Łódź - pochowany na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi (kwatera XXII, rząd 15, grób 10)
Źródła
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory: MPW-IP/7008: Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa powstańców z II plutonu Oddziału Osłony Kwatery Głównej Okręgu Warszawskiego AK przy samochodzie opancerzonym Chevrolet 157 na podwórzu kamienicy braci Bachrachów przy ul. Świętokrzyskiej 36/38/40. Od lewej stoją: NN "Wiktor", kpr. pchor. Włodzimierz Green "Gazda", strz. Adam Kraiński "Lwowiak", strz. Henryka Chyczewska "Ksantypa", plut. pchor. Jacek Mackiewicz "Kujawa" i strz. Henryk Pajkert "Juhas".
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram