Pseudonim:
"Betta"
Data urodzenia:
1924-06-28
Data śmierci:
1997-05-07
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia :
Brwinów powiat Błonie
Imiona rodziców :
Bolesław - Nadzieja z domu Juduszkin
Udział w konspiracji :
W konspiracji od lutego do czerwca 1940 roku w organizacji Orzeł Biały (skrót „OOB”), od lipca 1942 w NOW - NSZ, gdzie zajmowała się kolportażem prasy. Od kwietnia 1943 roku w Armii Krajowej. Ukończyła kurs sanitarny.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Niemcewicza 9 m. 80
Oddział :
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - punkt sanitarny przy ul. Niemcewicza 9
Szlak bojowy :
Ochota
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej starsza siostra Maria Rostkowska z d. Baranowska ps. Katarzyna (po wojnie znana jako Maria Papa Rostkowska, artystka rzeźbiarka), była łączniczką AL na terenie Śródmieścia i na Czerniakowie. Za udział w Powstaniu Warszawskim została po wojnie odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Losy po Powstaniu :
10 sierpnia 1944 pojmana przez Niemców i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. 17 września 1944 r. osadzona w KL Ravensbrück. Wiosną 1945 r. podczas ewakuacji obozu udało jej się zbiec. Do 7 maja 1945 roku ukrywała się w Sudetach.
Numer więźnia :
70617
Losy po wojnie:
Śpiewaczka. Poetka. Po wojnie rozpoczęła studia na uniwersytecie w Brukseli. Artysta liryczny Première Prix (I nagrody) Conservatoire Royal de Bruxelles. Zasłużony nauczyciel i długoletni pracownik Kurii Metropolitalnej.
Nazwisko po wojnie :
Jadwiga Baranowska - Gasztych
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kw. 102, rząd I, grób 6
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Z Ochoty zabrana z ojcem Bolesławem Baranowskim i matką Nadzieją. Wraz matką trafiła do KL Auschwitz, natomiast ojciec Bolesław Baranowski trafił do obozu w Dachau.
Źródła:
Studium Polski Podziemnej, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, PCK - Lista strat 19185: lista transport. przybyłych w okresie VIII - IX 1944 do obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau (kartoteka PCK - Kraków), Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, IPN GK 135/72/1/2, nekrolog prasowy (1997)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne:  <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne: cmentarze.um.warszawa.pl

Nasz newsletter