Pseudonim:
"Malina"
Data urodzenia:
1902-09-06
Data śmierci:
1984-11-15
Funkcja:
-
Stopień:
kapitan
Miejsce urodzenia:
Kraków
Imiona rodziców:
Zygmunt - Jadwiga z domu Sikorska
Nazwisko panieńskie:
Klemensiewicz
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
W 1921 roku wyszła za Feliksa Beaupré, uczestnika walk z bolszewikami w 1920 roku, w czasie wojny aresztowanego przez Niemców (zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz w 1942 r.) Do 1929 roku zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. W tym czasie jej mąż był zarządcą majątku rodzinnego w Sygneczowie, gdzie założyła przedszkole, koło gospodyń wiejskich i bibliotekę. W latach 1930-1936 ukończyła studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1938 roku uzyskując tytuł doktora nauk medycznych.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 pracowała w szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Skarbowej w Krakowie.
Nazwisko konspiracyjne:
Janina Brzozowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W styczniu 1940 roku została członkiem konspiracyjnego Związku Odbudowy Rzeczypospolitej, następnie przeszła do Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Działała w służbie łączności pod pseudonimem „Sikorska". Po aresztowaniu i smierci męża podjęła decyzję o przeniesieniu się do Warszawy, gdzie w niedługim czasie została zatrudniona w komórce łączności „Ogary" Komendy Głównej Armii Krajowej. Przydział w lipcu 1944 - Komenda Główna Armii Krajowej - V Oddział (Łączności) - Wydział Vk (łączność konspiracyjna), pseudonim „Malina".
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - V Oddział (Łączności) - Wydział Vk (łączność konspiracyjna)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 318 (344) Lamsdorf, następnie w Stalagu IV B Zeithain, w obozach organizowała pomoc lekarską dla jeńców.
Numer jeniecki:
106177
Losy po wojnie:
Lekarz, położnik, autor publikacji naukowych. Po zakończeniu wojny powróciła w maju 1945 roku do Krakowa i wkrótce podjęła pracę w szpitalu im. Gabriela Narutowicza. Od 1953 roku pracowała w szpitalu w Nowej Hucie, w 1956 roku zakładając tam Izbę Porodową, a w jej ramach jedną z pierwszych w Polsce szkół rodzenia, której tradycja jest kontynuowana przez Szkołę Rodzenia im. Jadwigi Beaupré krakowskiego Szpitala na Siemiradzkiego. Stworzyła również Poradnię Świadomego Macierzyństwa.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Medal Wojska (czterokrotnie), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci:
Kraków
Publikacje:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 5, Bellona, W-wa 2004; "Sylwetki kobiet żołnierzy" red. K. Kabzińska, Fund. Archiwum i Muz. Pomorskie AK i WSP, Toruń 2003, Wojciech Gawroński: Słownik biograficzny wieliczan. Wieliczka: Muzeum Żup Krakowskich, 2008
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

dr Jadwiga Beaupré „Malina”. Fot. archiwum rodzinne

dr Jadwiga Beaupré „Malina”. Fot. archiwum rodzinne

Fotografia z Polskiego Szpitala Wojskowego w saksońskim Zeithain. Czwarta od lewej kpt. dr Jadwiga Beaupré „Malina” , dalej student medycyny kpr. pchor. Mirosław (Mark) Ferster „Mirosław” ppłk dr Tadeusz Bętkowski „Tata” (częściowo zasłonięty), dr Marian Mroczkowski, NN, dr Mieczysław Zapolski. Ujęcie przez okno, z wnętrza baraku. Fot. Czesław Gerwel "Orłoś".  Ze zbiorów Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego sygn. <a href=" http://www.1944.pl/galerie/fototeka/foto/4414/ "> MPW-IN/3846 </a>

Fotografia z Polskiego Szpitala Wojskowego w saksońskim Zeithain. Czwarta od lewej kpt. dr Jadwiga Beaupré „Malina” , dalej student medycyny kpr. pchor. Mirosław (Mark) Ferster „Mirosław” ppłk dr Tadeusz Bętkowski „Tata” (częściowo zasłonięty), dr Marian Mroczkowski, NN, dr Mieczysław Zapolski. Ujęcie przez okno, z wnętrza baraku. Fot. Czesław Gerwel "Orłoś". Ze zbiorów Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego sygn. MPW-IN/3846

Nasz newsletter