Pseudonim
"Iga"
Data urodzenia
1927-06-28
Data śmierci
-
Stopień
sanitariuszka

Archiwum historii Mówionej

Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Zdzisław - Jadwiga
Wykształcenie do 1944 roku
W czasie okupacji Jadwiga kontynuowała naukę na tajnych kompletach w szkole Roszkowskiej i Popielewskiej przy ul. Bagatela, gdzie uzyskała tzw. małą maturę. Po zdaniu małej matury uczyła się w liceum sióstr urszulanek szarych na Powiślu przy ul. Gęstej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem
Warszawa, ul. Pańska 6
Oddział
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - zgrupowanie "Chrobry II" - Szpital Polowy ul. Mariańska 1 - ochotniczka
Dzielnica
Śródmieście Północ
Nazwisko po mężu
Wolf - Jadwiga Wolf, spotykany również zapis: Jadwiga Przybylska-Wolf
Informacje dodatkowe - losy rodziny
„Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”
    Rodzice Jadwigi Zdzisław i Jadwiga Przybylscy byli nauczycielami. Zdzisław Przybylski był legionistą, uczestniczył m. in. w u bitwie pod Raszynem, i w Ossowie. Uczył się i maturę zdawał w słynnej szkole im. Gomulickiego w Pułtusku. Jako nauczyciel wykładał historię i geografię. Do wybuchu II wojny światowej był dyrektorem dużej szkoły na Kujawach. Matka uczyła przedmiotów humanistycznych. W czasie okupacji mieszkali w Warszawie, przy ul. Pańskiej 6. Jesienią 1942 r. znajoma poprosiła ich o przechowanie dwóch szantażowanych Żydówek. Siostry Maria i Julia Szliferstein ukrywały się w mieszkaniu państwa Przybylskich aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Korzystały w tym czasie z fałszywych papierów na nazwisko Głowackie. Nastoletnie córki państwa Przybylskich brały udział w działaniach podziemia. Starsza z nich, Jadwiga, skończyła konspiracyjny kurs sanitariuszki. Niestety, kryjówkę u państwa Przybylskich wytropili szmalcownicy. Rodzina musiała jak najszybciej opuścić lokal. Piętnastoletnia Jadwiga za pośrednictwem AK znalazła dla pań Szliferstein tymczasowe lokum. Młodsza siostra Jadwigi, Wanda w latach 1942–1944 pisała pamiętnik, który zainspirował Henryka Grynberga do odszukania Przybylskich i do wystąpienia o uznanie ich za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wanda poległa w czasie Powstania Warszawskiego na ul. Gęstej.
Źródła
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory. Wanda Przybylska, Jadwiga Przybylska-Wolf: "Dzienniki z czasów wojny" Warszawa: Wydawnictwo Servus, 2009. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram