Jadwiga Marta Wojciechowska

Pseudonim:
"Elżbieta"
Data urodzenia:
1928-01-30
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Józef - Stanisława z domu Rakowska
Adres zamieszkania przed wojną :
Warszawa, ul. Zakrzewska 6 (Mokotów)
Wykształcenie do 1944 roku:
Przed wojną wraz z siostrami uczęszczała do prywatnej szkoły Roszkowskiej-Popielewskiej. Była to Szkoła Powszechna, a następnie Żeńskie Prywatne Gimnazjum i Liceum prowadzone przez Janinę Popielewską i Janinę Roszkowską. Szkoła do 1944 roku działała w kamienicy przy ulicy Bagatela 15, w okresie okupacji niemieckiej pod szyldem szkoły krawieckiej. Po ukończeniu pierwszej klasy gimnazjalnej w czasie okupacji kontynuowała naukę w na placu Trzech Krzyży, jako uczennica gimnazjum handlowego pod patronatem „Społem”.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - batalion "Oaza". Przysięgę złożyła w Wilanowie w mieszkaniu Tadeusza Bańki ps. Łowca i jego brata Romana ps. Jurand, podległym Komendantowi 5. Rejonu (Sadyba) V Obwodu Mokotów, kpt. Czesławowi Melchiorowi Szczubełkowi ps. Jaszczur. Utrzymywała kontakt z pchor. Wiesławem Szewczykiem ps. Załoga.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Sukcesorska 5
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Park Dreszera - pojmana po drodze przez Niemców na polach służewieckich, do Powstania dołączyła jako ochotniczka ok. 3-4 sierpnia 1944.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - brak bliższych danych. W czasie Powstania wraz z koleżanką zbierała prowiant dla zakonspirowanego szpitala mieszczącego się w jednej z willi na Sadybie. Działała na terenie Sadyby i Czerniakowa, ale wyprawiała się również do Powsina. Na Sadybie opiekowała się również rannymi.
Szlak bojowy:
Sadyba - Mokotów
Nazwiska:
I-voto Szewczyk (po wojnie, w 1948 roku wyszła za mąż za Wiesława Szewczyka ps. Załoga, żołnierza pułku AK "Baszta" w batalionie "Olza", kompanii O-2 ppor. "Withala"), II - voto Janowska
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Wymienione koleżanki z okresu okupacji: Zofia Podwińska, Wanda Słoniewska, Krystyna Zagórska. Najstarsza siostra Jadwigi - Celina Wojciechowska w czasie wojny (ok. 1942 r.) została aresztowana przez Niemców i osadzona na Pawiaku. Dzięki wsparciu znajomych, rodziny oraz jednemu z Niemców udało się Celinę po kilku miesiącach wydostać z więzienia. Według relacji p. Jadwigi dla Archiwum Historii Mówionej, również jej siostra oraz zatrudniony w elektrowni ojciec, zaangażowani byli w konspiracji i brali udział w Powstaniu Warszawskim, jednak bliższe szczegóły nie są znane. Obecnie nazwiska tych osób w ewidencji Uczestników Powstania Warszawskiego oraz gromadzonej przez Muzeum dokumentacji nie występują. Józef Wacław Wojciechowski został rozstrzelany przez Niemców w grupie mężczyzn na Sadybie/Czerniakowie podczas egzekucji około 4-5 września 1944 r.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - MPW-teczka: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników Powstania gromadzone przez Pokój Kombatanta MPW, oświadczenia świadków: Barbary Żugajewicz-Kulińskiej, Sylweriusza Szewczyka. Ilustracje: fotografia portretowa dołączona do ankiety Uczestnika Powstania Warszawskiego, zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia portretowa dołączona do ankiety Uczestnika Powstania Warszawskiego, zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego

Fotografia portretowa dołączona do ankiety Uczestnika Powstania Warszawskiego, zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego

MPW-teczka: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników Powstania gromadzone przez Pokój Kombatanta MPW

MPW-teczka: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników Powstania gromadzone przez Pokój Kombatanta MPW

Nasz newsletter