Pseudonim:
"Ada"
Data urodzenia:
1921-02-14
Data śmierci:
2009-07-18
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Marian - Olga
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. w Centrali Telefonicznej przy ul. Nowogrodzkiej nanosiła na mapy telefoniczne meldunki o pozycjach walczących oddziałów, dostarczane do Sztabu Generalnego. Po upadku stolicy była pielęgniarką w filii Szpitala Ujazdowskiego przy Wiejskiej 18.
Pseudonimy:
"Ewa", "Ada"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od marca 1940 r., najpierw w Oddziale II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej, potem jako łączniczka szefa II Oddziału i VI Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Niemcewicza
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Placówka Informacyjno-Radiowa "Rafał"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe. Uczestniczyła w patrolach badających nastroje i sytuację ludności, przenosiła meldunki, przepisywała teksty do "Biuletynu Informacyjnego” i drukowała na powielaczu codzienne "Wiadomości Powstańcze”. Była lekko ranna podczas bombardowania budynku na rogu ul. Kredytowej i pl. Dąbrowskiego, w którym mieściła się radiostacja. Następnie została oddelegowana do punktu informacyjno-radiowego "Anna” (ul. Marszałkowska 62.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 318 (344) Lamsdorf, następnie w Oflagu IX C Molsdorf.
Numer jeniecki:
106251
Losy po wojnie:
Powróciła do Warszawy w październiku 1945 r., skończyła studia, uzyskując dyplom mgr. inż. elektryka. Uczestniczyła w pracach Komitetu Odbudowy Politechniki, m.in. nadzorowała wykonanie oświetlenia głównej auli Politechniki. Pracowała jako adiunkt w Katedrze Miernictwa Elektrycznego Politechniki a następnie w instytutach naukowych. Od 1997 r. do końca życia, mimo postępującej choroby, aktywnie uczestniczyła w działalności Zarządu Koła Komendy Głównej AK Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, będąc skarbnikiem, wiceprzewodniczącą i przewodniczącą. Organizowała m.in. wsparcie samotnym koleżankom i kolegom akowcom. Pełniła też funkcję sekretarza w Zarządzie Okręgu Warszawskiego ŚZŻAK.
Nazwisko po mężu:
Tuszyńska
Odznaczenia:
Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter