Pseudonim:
"Cozas"
Data urodzenia:
1906-06-17
Data śmierci:
1987-05-29
Funkcja:
-
Stopień:
major dyplomowany piechoty - podpułkownik (1944) - cichociemny
Miejsce urodzenia:
Klewinowo powiat Białystok
Imiona rodziców:
Michał - Amelia z domu Matel
Udział w wojnie obronnej 1939:
Oficer operacyjny 4. Dywizji Piechoty. Przedostał się na Węgry, gdzie został internowany. Uciekł do Francji.
Służba w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie:
W 1939 r. dotarł do Francji, gdzie otrzymał przydział do 1. Dywizji Grenadierów w odtwarzanym Wojsku Polskim. Uczestnik kampanii 1940 r., podczas której został ranny i wzięty do niewoli, z której wkrótce udało mu się uciec. Pozostał na terenie okupowanej Francji i tam zajmował się nielegalnym przerzutem żołnierzy polskich do Wielkiej Brytanii. Od kwietnia 1941 r. pod ps. "Frant" kierował placówką wywiadowczą Oddziału II w Lyonie, po czym przez Hiszpanię i Portugalię przedostał się na brytyjski Gibraltar. Przerzucony do Wielkiej Brytanii, początkowo służył w Brygadzie Szkolnej, następnie w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza jako szef Wydziału Wyszkolenia. Zgłosił akces służby w kraju; przeszedł dodatkowe szkolenia, w tym spadochronowe. Zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej 16.05.1942 r.
Pseudonimy:
"Cozas", "Frant", "Litwin", "Konar"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Zrzucony do kraju w nocy 8/9.04.1944 r. w ramach operacji lotniczej "Weller 7". Zrzut przyjęła placówka odbiorcza "Jodła 1", położona 12 km na północny wschód od Dobieszyna, w powiecie kozienickim. Po krótkim okresie aklimatyzacji w Warszawie przydzielony do III Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej, jako oficer sztabu.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy), oficer operacyjny, od października 1944 r. szef Oddziału.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Walecznych (czterokrotnie).
Losy po Powstaniu:
Zgodnie z rozkazem Dowódcy AK wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną i powrócił do działalności konspiracyjnej.
Losy po wojnie:
W 1946 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii, a następnie do USA.
Miejsce śmierci:
Floryda - USA
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter