Pseudonim:
"Łoś"
Data urodzenia:
1917-12-10
Data śmierci:
1944-09-23
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży (1939)
Miejsce urodzenia:
Opinogóra Górna - powiat ciechanowski
Imiona rodziców:
Antoni - Maria z Szymańskich
Wykształcenie do 1939 r.:
W 1938 roku uzyskał świadectwo dojrzałości w Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.
Przebieg służby wojskowej do 1939 r.:
W latach 1938-39 odbywał służbę wojskową w Szkole Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie przebywał do wybuchu wojny.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Wraz z pułkiem uczestniczył w walkach pod Mławą. W czasie odwrotu na Modlin został wzięty do niewoli, ale po paru dniach uciekł i ukrywał się w Opinogórze.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie okupacji niemieckiej przeniósł się do Ciechanowa, gdzie związał się z miejscową organizacją niepodległościową. Po zdekonspirowaniu organizacji i licznych aresztowaniach przeniósł się najpierw do Warszawy, a potem do Sobolewa. Należał do Armii Krajowej. Na krótko przed wybuchem Powstania przeniósł się do Warszawy.
Oddział:
Przydział nieznany - prawdopodobnie żołnierz zgrupowania Kedywu KG AK "Radosław".
Szlak bojowy:
Walczył na Woli, wraz ze zgrupowaniem przedostał się na Stare Miasto, następnie kanałami do Śródmieścia (1-2.09.1944). We wrześniu walczył na Górnym Czerniakowie
Okoliczności śmierci:
Poległ w kamienicy przy ul. Wilanowskiej (prawdopodobnie nr 1). Ciała jego nie odnaleziono i nieznane jest miejsce pochówku. Prawdopodobnie został pochowany w grobie masowym.
Informacje dodatkowe:
Źródło: ASC par. Opinogóra nr aktu ur. 24/1918 Opinogóra Górna - B. Umińska, "Karty z dziejów Ciechanowa 1939-1945", Ciechanów 2009, s.87-88. Stanisław Łukasiewicz, "Kraina lat szczęśliwych", Warszawa 1969, s.476 (Stanisław Łukasiewicz był rodzonym bratem Jana Łukasiewicza)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter