Jan Zbigniew Mioduszewski

Pseudonim:
"Zbyszko"
Data urodzenia:
1924-01-25
Data śmierci:
2011-10-13
Funkcja:
z-ca d-cy drużyny, dowódca drużyny
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Grudów k. Milanówka
Imiona rodziców:
Jan - Józefa z domu Molenda
Wykształcenie do 1944 r.:
Ukończył gimnazjum ogólnokształcące Ziemi Kujawskiej we Włocławku, następnie liceum chemiczne w Warszawie na ul. Hożej 88. Po otrzymaniu dyplomu technika chemika dostał się na Wyższą Szkołę Techniczną w Warszawie, gdzie kontynuował naukę w ramach tajnego nauczania (w rzeczywistości na zajęciach prowadzono kurs nauczania tajnej Politechniki).
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od września 1941 roku w Związku Walki Zbrojnej. Przeszedł szkolenie podoficerskie i kurs podchorążych. Przydział od marca 1943 r.: Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-1 - II pluton. Jako chemik pomagał w przygotowywaniu zapalników do butelek zapalających.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-1 - II pluton
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - z obozu przejściowego jeńców AK w Skierniewicach skierowany do Stalagu X B Sandbostel. Wyzwolony w maju 1945 roku w Lubece.
Numer jeniecki:
221001
Losy po wyzwoleniu:
Po oswobodzeniu z niewoli przebywał w zgrupowaniu byłych jeńców w Glashütte, następnie służył w plutonach wartowniczych przy polskich obozach cywilnych w Lubece i obozie Spakenberg pod Hamburgiem. Do kraju powrócił 28.04.1946 roku.
Odznaczenia:
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (1944), Krzyż Walecznych (1944), Krzyż Partyzancki (1970), Srebrny Krzyż Zasługi (1977), Warszawski Krzyż Powstańczy (1982), Krzyż Armii Krajowej (1995)
Uwagi:
Kompania B-2 - III pluton - III drużyna
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jan Mioduszewski "Zbyszko" (1924-2011). Fot. z archiwum rodzinnego Łukasza Mioduszewskiego

Jan Mioduszewski "Zbyszko" (1924-2011). Fot. z archiwum rodzinnego Łukasza Mioduszewskiego

Należąca do Jana Mioduszewskiego legitymacja AK. Z archiwum rodzinnego Łukasza Mioduszewskiego

Należąca do Jana Mioduszewskiego legitymacja AK. Z archiwum rodzinnego Łukasza Mioduszewskiego

Nasz newsletter