Pseudonim:
"Ulatowski"
Data urodzenia:
1927-12-27
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 142 Miejsce: 61
Stopień:
st. strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jerzy - Maria
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Chmielna 26
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton "Mieczyki"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Uwagi - miejsce (okoliczności) śmierci:
Według niektórych źródeł poległ 28.08.1944 r. podczas bombardowania kwater batalionu przy ul. Mławskiej 3/5, jednak wg. relacji Tadeusza Romana ps. "Kowalski", również żołnierza "Czaty 49" chory na szkarlatynę Jan Welt "Ulatowski" przeszedł z nim i Izabelą Wilbik "Izą" kanałami do Śródmieścia. Rozkazem d-cy "Grypy Północ" nr. 24 z 4 września 1944 r. awansowany do stopnia starszego strzelca
Relacja Tadeusza Romana ps. "Kowalski":
    "Co jeszcze z tamtego okresu czasu pamiętam? Mławską najwięcej, bo byłem zasypany. Poza tym, reasumując, mnie to uratowało w jakiś sposób. Ulatowski z „Mieczyków” zachorował i nie wiem dlaczego – przynieśli go na naszą kwaterę, żeby chorował. Nie na kwaterze plutonu, tylko do nas. Myśmy się tam opiekowali, ja między innymi. Parę dni przed odejściem ze Starego Miasta źle się poczułem, zmierzyłem sobie gorączkę. Miałem gorączkę, ale nie chciałem się przyznać. Nie chciałem się przyznać po prostu. Zostawią mnie tutaj, a widziałem, co się ze szpitalami dzieje. Co się okazało, później co się okazało? On mnie zaraził szkarlatyną. Wracając jeszcze do tej Mławskiej, jego przenieśli z naszej kwatery na trzecie piętro. I jak ta bomba upadła, wszystko się zawaliło, a Ulatowski leżał tak pod ścianą, to strop jak poleciał, zrobił taki namiot. I na tym trzecim piętrze zawisł. Jak ratunek przyszedł, to patrzą, na trzecim piętrze spomiędzy belek wychodzi ręka i macha. Ale jak się dostać na to trzecie piętro? Ktoś żyje tam. Więc poszli przez inne mieszkanie, dziurę w murze wybili i tędy go wyciągali. Tak ocalał. Później zresztą zginął. Tak że on mnie zaraził szkarlatyną. Później „Czata” miała iść i poszła kanałami na plac Bankowy. Z tym że ja byłem z majorem „Witoldem” nad kanałem jeszcze, nie zdążyliśmy wejść, jak wrócił jeden z łączników, też z „Mieczyków”, i powiedział, że desant na placu Bankowym nie udał się i wycofali się wszyscy. Na drugi dzień staraliśmy się przebić przez Bielańską. Cześć „Parasola” czy „Zośki” zresztą się przedostała i później przez ogród przeszli. Jak oni w pierwszym rzucie przeszli, to takim ogniem była Bielańska pokryta, że myśmy tylko zalegli w ruinach banku i dalej już nie poszliśmy. Wtedy nastąpiła rezygnacja z przejścia wierzchem. I kanałami. 1 września wszedłem w kanał na placu Krasińskich. Cieszyłem się – do szkoły nie poszedłem, 1 września. W kanale szedłem właśnie z chorym Ulatowskim, szedłem z koleżanką Iza Wilbik, co z jej mieszkania wyszliśmy
Publikacje:
Bartosz Nowożycki: "Batalion Armii Krajowej "Czata 49" w Powstaniu Warszawskim"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Joachima Joachimczyka ps. "Joachim".   Śródmieście Północne: powstańcy z "Czaty 49" po ewakuacji  resztek batalionu kanałami ze Starówki odpoczywają na jednej z posesji przy ul. Wareckiej. Z lewej siedzi sanitariuszka Izabella Wilbik "Iza", strz. "Ulatowski" - Jan Welt i strz. "Kowalski" - Tadeusz Roman. Zdjęcie datowane na 1-2 września 1944 roku.

Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Joachima Joachimczyka ps. "Joachim". Śródmieście Północne: powstańcy z "Czaty 49" po ewakuacji resztek batalionu kanałami ze Starówki odpoczywają na jednej z posesji przy ul. Wareckiej. Z lewej siedzi sanitariuszka Izabella Wilbik "Iza", strz. "Ulatowski" - Jan Welt i strz. "Kowalski" - Tadeusz Roman. Zdjęcie datowane na 1-2 września 1944 roku.

Nasz newsletter