Pseudonim:
"Nina"
Data urodzenia:
1928-01-02
Data śmierci:
1993-11-14
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Maria z domu Klemm
Wykształcenie do 1944 r.:
W latach okupacji niemieckiej ukończyła Szkolą Powszechną przy ul. Drewnianej 8, uzupełnioną tajnym nauczaniem na kompletach.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od początku okupacji należała do 31. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Szarych Szeregów w Hufcu Śródmieście, którego hufcową była "Hanka" (Anna Zawadzka, siostra legendarnego "Zośki", Tadeusza Zawadzkiego). "Nina" była łączniczką dr Ireny Semadeni-Konopackiej ps. "Konstancja", która, jako tzw. "ciotka" opiekowała się i wprowadzała cichociemnych w realia okupowanej Warszawy. "Nina" przeprowadzała cichociemnych na przeznaczone dla nich kwatery ("meliny"), dostarczała im żywność oraz utrzymywała łączność pomiędzy nimi a dr "Konstancją". W ramach Szarych Szeregów przeszła szkolenie wojskowe i sanitarne.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Dobra 2.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - zgrupowanie "Kryska" - Szpital Polowy nr 3 ul. Okrąg 2
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranna 19.09.1944 r. na ul. Wilanowskiej.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej ojciec Władysław był oficerem VIII zgrupowania AK "Bicz" w składzie Grupy Bojowej "Krybar" walczącej na Powiślu.
Losy po Powstaniu:
Wyjechała z Warszawy z rannymi.
Losy po wojnie:
Po wojnie zamieszkała w Gdańsku, gdzie po zdaniu matury ukończyła studia na Wydziale Hydrologii i Oceanografii na Politechnice Gdańskiej oraz studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej - również w Gdańsku. Po wyjściu za mąż powróciła do Warszawy. Pracowała w Głównej Komendzie ZHP, w Instytucie Pedagogiki, a następnie w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Uzyskała tytuł doktora, następnie docenta.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy
Nazwisko po mężu:
Janina Dymecka
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter