Pseudonim:
"Janka"
Data urodzenia:
1919-11-29
Data śmierci:
2009-04-06
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Imiona rodziców :
Stanisław - Władysława z domu Mazurek
Nazwisko panieńskie:
Janina Włodarska
Udział w konspiracji 1939-1944 :
W konspiracji od 1942 r. - Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK), ps. "Janka", "173". Do konspiracji wprowadzona przez męża Arkadiusza Głuszcza "4054", "Arkadiusz", który skontaktował ją z grupą sanitarną NOW-AK. Została włączona do "piątki" prowadzonej i szkolonej przez Jadwigę Miracką "93" i Halinę Kotlińską "69". W czasie okupacji odbyła podstawowe szkolenie wojskowe oraz przeszła kurs sanitarny. Praktyki odbyła w Ambulatorium Chirurgicznym w Szpitalu Dzięcięcym przy ul. Kopernika. W czasie szkoleń przy ul. Pięknej 16 miała taże styczność z Jadwigą Jabłkowską - Gąsowską ps. 928.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Czerniakowska 199 A, a od lipca 1944 - ul. Czerniakowska 178
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - zgrupowanie "Kryska" - Szpital Polowy nr 2 ul. Zagórna 9. W czasie Powstania Warszawskiegi pomagała w ewakuacji rannych, w tym mężą, ze szpitala PKO przy ul. Świętokrzyskiej przez Aleje Jerozolimskie do Śródmieścia Południe na ul. Hożą 13. Mając przeszkolenie sanitarne udzielała się pomocniczo w szpitalu polowym u zbiegu ul. Górnośląskiej i ul. Czerniakowskiej (sama będąc już w zaawansowanej ciąży).
Dzielnica:
Górny Czerniaków
Losy po Powstaniu:
Wygnana z miejsca zamieszkania przy ul Górnośląskiej została poprowadzona przez Niemców w Al. Szucha, gdzie spędziła dobę, a następnie została skierowana do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Dzięki pomocy tamtejszych polskich lekarzy uzyskała skierowanie do szpitala z powodu rzekomego zagrożenia ciąży i wypuszczona z obozu. Z Pruszkowa wyjechała do Częstochowy.
Nazwisko po mężu :
Janina Głuszcz - była żoną Arkadiusza Głuszcza "4054", "Arkadiusz". (1920-1998). Związek małżeński zawarli 13.02.1944 roku w kościele św. Antoniego w Warszawie.
Odznaczenia:
Uhonorowana Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (w latach 70-tych XX w. za działalność zawodową w Banku Handlowym S. A)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Włodarska po m. Głuszcz Janina, zasób Pokoju Kombatanta MPW, życiorys (zbiory BUW), Fundacja im. gen. Elżbiety Zawackiej teczka osobowa Janiny Głuszcz, dostęp on-line: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, kpbc.umk.pl.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter