Pseudonim:
"Helena", "Janka"
Data urodzenia:
1925-01-24
Data śmierci:
2019-03-02
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Zwoleń
Imiona rodziców :
Józef - Maria z domu Ciszek
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - kompania motorowa "Orlęta"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Starszy brat Janiny - Marian Szczepański „Żbik” był żołnierzem tej samej kompanii.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu VI C Oberlangen
Numer jeniecki:
106551
Nazwisko po wojnie :
Janina Szczepańska-Wścieklica - wyszła za mąż za Janusza Wścieklicę (1924-2009) pseud. "Osa", "1901" (1924-2009) ze zgrupowania "Harnaś" (kompania "Janusz", na Mokotowie kompania "Gustaw")
Losy po wyzwoleniu :
Po wyzwoleniu znalazła się w Belgii. W Brukseli pracowała dla International Refugees Organization (IRO), organizacji pomagającej osobom, które w wyniku wojny znalazły się poza swoim państwem, tzw. "dipisom" w emigracji z powojennej Europy. W drugiej połowie lat czterdziestych wypłynęła na statku Queen Elisabeth do Stanów Zjednoczonych. Po ślubie w Stanach z mężem Januszem wyemigrowali do Brazylii, gdzie Janusz dostał pracę jako inżynier metalurgii. W Brazylii Janina Wścieklica ze względu na pracę swego męża mieszkała w różnych miejscach, zarówno w Amazonii, jak i w stanie Minas Gerais i w stanie São Paulo. Pracowała jako dydaktyk w brazylijskich szkołach. Urodziła dwoje dzieci. Do śmierci mieszkała w São Paulo.
Miejsce śmierci :
São Paulo, Brazylia
Miejsce pochówku:
Brazylia, Cmentarz Gethsemani (Cemitério Gethsêmani) w São Paulo
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Szczepańska - Wścieklica Janina, zbiory: P/4276, dar Janiny Wścieklicy, P/5730 - Wspomnienia p. Janiny Szczepańskiej-Wścieklica ze Stalagu VI C (kserokopia maszynopisu, 4 strony), PCK - kartoteka. Fot. ze zbiorów prywatnych Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy i "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl . Informację o śmierci przekazał Pan Grzegorz Mielec z Domu Kultury Polskiej im. księcia Paulo Sanguszki (Casa Sanguszko de Cultura Polonesa) w São Paulo.
Uwagi:
Figuruje w wykazach żołnierzy oraz poległych [sic!] zarówno kompanii motorowej „Orlęta” (odcinek „Kuba”-„Sosna” - batalion „Gozdawa”) jak i batalionu „Chrobry I”. W zapisach Polskiego Czerwonego Krzyża widnieją dwa błędne zapisy mówiące o śmierci Janiny Szczepańskiej ps. „Janka" dn. 23-08-1944 w wyniku wybuchu pocisku artyleryjskiego. Skutkiem pomyłki z roku 1944 jest również tablica epitafijna w kwaterze "Gozdawy" na Powązkach Wojskowych. W zapisach także różne daty urodzenia p. Janiny: 24-01-1923, 24-01-1924 oraz 24-01-1925.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Przepustka pozwalająca przejść ze Śródmieścia Północnego na Śródmieście Południe. Przepustka wystawiona na nazwisko [pseudonim] „Janka”. Dokument wydany przez Szefa Bezpieczeństwa Rejonowego Delegata Rządu na Warszawę Śródmieście Północ. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-A-3815 (P/4276), dar Janusza i  Janiny Wścieklicy

Przepustka pozwalająca przejść ze Śródmieścia Północnego na Śródmieście Południe. Przepustka wystawiona na nazwisko [pseudonim] „Janka”. Dokument wydany przez Szefa Bezpieczeństwa Rejonowego Delegata Rządu na Warszawę Śródmieście Północ. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-A-3815 (P/4276), dar Janusza i Janiny Wścieklicy

 Zaświadczenie o uczestnictwie Janiny Szczepańskiej ps. „Janka” w Powstaniu Warszawskim. Dokument wystawiony w Murnau, 2 lipca 1945. Na dokumencie widoczny podpis kpt. Lucjana Giżyńskiego, dowódcy batalionu „Gozdawa". Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/4276, dar Janiny Wścieklicy.

Zaświadczenie o uczestnictwie Janiny Szczepańskiej ps. „Janka” w Powstaniu Warszawskim. Dokument wystawiony w Murnau, 2 lipca 1945. Na dokumencie widoczny podpis kpt. Lucjana Giżyńskiego, dowódcy batalionu „Gozdawa". Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/4276, dar Janiny Wścieklicy.

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" -  Muzeum Emigracji w Gdyni <i> archiwumemigranta.pl.</i>

Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl.

Janina -  po lewej, w mundurze PSZ,  z właścicielką mieszkania w Brukseli, gdzie  mieszkała podczas służby po wyzwoleniu z obozu jenieckiego. Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" -  Muzeum Emigracji w Gdyni <i> archiwumemigranta.pl.</i>

Janina - po lewej, w mundurze PSZ, z właścicielką mieszkania w Brukseli, gdzie mieszkała podczas służby po wyzwoleniu z obozu jenieckiego. Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl.

Meppen, Niemcy. Zdjęcie wykonane po uwolnieniu z obozu jenieckiego w Oberlangen, czerwiec 1945 roku.  Pierwszy po lewej siedzi kapitan Aleksander Gawszewicz ("Olek"), obok niego Janina Szczepańska, po mężu Wścieklica.  Na śmigle siedzi  Zofia Rusecka ps.  "Zosia",  w konspiracji łączniczka 993/W, podczas Powstania Warszawskiego w IV zgrupowaniu "Gurt". Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" -  Muzeum Emigracji w Gdyni <i> archiwumemigranta.pl.</i>

Meppen, Niemcy. Zdjęcie wykonane po uwolnieniu z obozu jenieckiego w Oberlangen, czerwiec 1945 roku. Pierwszy po lewej siedzi kapitan Aleksander Gawszewicz ("Olek"), obok niego Janina Szczepańska, po mężu Wścieklica. Na śmigle siedzi Zofia Rusecka ps. "Zosia", w konspiracji łączniczka 993/W, podczas Powstania Warszawskiego w IV zgrupowaniu "Gurt". Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl.

Fotografia wykonana po wyzwoleniu. Janina Szczepańska - Wścieklica widoczna na zdjęciu druga z lewej strony. Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" -  Muzeum Emigracji w Gdyni <i> archiwumemigranta.pl.</i>

Fotografia wykonana po wyzwoleniu. Janina Szczepańska - Wścieklica widoczna na zdjęciu druga z lewej strony. Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl.

Janina Wścieklica otrzymuje nagrodę British Council, Belo Horizonte, 1967. Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" -  Muzeum Emigracji w Gdyni <i> archiwumemigranta.pl.</i>

Janina Wścieklica otrzymuje nagrodę British Council, Belo Horizonte, 1967. Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl.

Fotografia pochodzi z  projektu "Archiwum Emigranta" -  Muzeum Emigracji w Gdyni <i> archiwumemigranta.pl.</i>. Autorem zdjęcia jest Ane Hinds.

Fotografia pochodzi z projektu "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl.. Autorem zdjęcia jest Ane Hinds.

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Fotografia powojenna. Janina  z mężem Januszem podczas wizyty w Warszawie. Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" -  Muzeum Emigracji w Gdyni <i> archiwumemigranta.pl.</i>

Fotografia powojenna. Janina z mężem Januszem podczas wizyty w Warszawie. Fot. z archiwum rodzinnego p. Janiny Szczepańskiej - Wścieklicy, fotografia opublikowana na stronach projektu "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl.

Janina Wścieklica, São Paulo, lipiec 2016. Fotografia pochodzi z  projektu "Archiwum Emigranta" -  Muzeum Emigracji w Gdyni <i> archiwumemigranta.pl.</i>. Autorem zdjęcia jest Ane Hinds.

Janina Wścieklica, São Paulo, lipiec 2016. Fotografia pochodzi z projektu "Archiwum Emigranta" - Muzeum Emigracji w Gdyni archiwumemigranta.pl.. Autorem zdjęcia jest Ane Hinds.

Nasz newsletter