Pseudonim:
"Henryk"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1944-08-19
Funkcja:
-
Stopień:
ułan
Oddział:
Armia Krajowa - 1. Dywizjon (warszawski) 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1112 - dowódca por. "Stolarz" (Jerzy Kamler). Podczas Powstania pluton stanowił osłonę Komendy Głównej AK. Po przejściu z Woli na Stare Miasto pluton, oprócz wykonywania zadań osłony Kwatery Głównej KG AK, walczył w linii jako odwód dowódcy Grupy "Północ" płk "Wachnowskiego".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. Ochotnik, dołączył na Woli, od 2 sierpnia w składzie plutonu 1112 osłonie Komendy Głównej AK z gen. "Borem" Komorowskim oraz Delegatury Rządu na Kraj z wicepremierem Janem Stanisławem Jankowskim ps. "Soból". 3 sierpnia wraz z plutonem 1112 obsadził na kilka godzin budynek Monopolu Tytoniowego przy ul. Dzielnej i jego przedpole na gruzach getta. 6 sierpnia przeszedł z plutonem osłaniającym Komendę Główną AK na Stare Miasto.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na galeryjce łączącej Zamek Królewski z Katedrą św. Jana, w części ponad Dziekanią. Pochowany na podwórcu klasztoru Ojców Jezuitów.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter