Pseudonim:
"Bekas"
Data urodzenia:
1917-05-18
Data śmierci:
2010-03-09
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Moskwa
Imiona rodziców:
Henryk - Natalia
Wykształcenie do 1944 r.:
Był uczniem warszawskiego Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Szkoły Mazowieckiej. W 1935 roku zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1939 roku uzyskał absolutorium.
Nazwisko konspiracyjne:
Mieczysław Szelągowski
Przebieg służby wojskowej - cichociemny:
Podczas kampanii wrześniowej nie został zmobilizowany. Po agresji ZSRR na Polskę przeszedł na Łotwę. Przez Szwecję i Holandię w styczniu 1940 roku dotarł do Francji i wstąpił do formowanych polskich oddziałów. Trafił do Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Walczył w kampanii norweskiej. Za zasługi w bitwie pod Narwikiem otrzymał Krzyż Walecznych. W Norwegii został raniony w obydwie nogi. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii początkowo służył w 1. Brygadzie Strzelców. Później odbył kurs Szkoły Podchorążych w Dundee. Na przełomie 1941 i 1942 roku był instruktorem w plutonie żołnierzy jugosłowiańskich. Zgłosił się do służby w kraju. Odbył szkolenie w polskiej szkole wywiadu działającej pod kamuflażem Oficerskiego Kursu Doskonalącego Administracji Wojskowej w Glasgow. 29 grudnia 1942 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej. W nocy z 13 na 14 marca 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Brick” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim ze spadochronem skoczyli podporucznik Longin Jurkiewicz „Mysz”, podporucznik Wojciech Lipiński „Lawina” oraz major Franciszek Koprowski „Dąb”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Wół” kilkanaście kilometrów od miejscowości Końskie. W trakcie podróży do Warszawy podczas kontroli dokumentów w pociągu został zatrzymany razem z podporucznikiem Wojciechem Lipińskim. Osadzono go w więzieniu w Tomaszowie Mazowieckim. Obaj cichociemni zachorowali na tyfus plamisty, z pomocą miejscowego podziemia i łapówek zostali zwolnieni. Po leczeniu w Warszawie otrzymał przydział do Referatu „Wschód” Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej AK.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy)
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 3. Rejon - VI zgrupowanie "Golski" - 4. kompania "Odwet"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagów XI B Fallingbostek i VI J Dorsten w Westfalii.
Numer jeniecki:
140793
Losy po wojnie:
Po demobilizacji zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu studiów pracował naukowo.
Miejsce śmierci:
Wielka Brytania
Miejsce pochówku:
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, kwatera AL A, rząd 1, miejsce 25
Uwagi:
Niektóre źródła podają, że Janusz Messing zmarł 4 stycznia 2010 roku w Wielkiej Brytanii (prawdopodobnie w Maidenhead w Anglii), jednak data śmierci podana na tablicy epitafijnej na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie to 9 marca 2010. Spotykane różne zapisy lokalizacji grobu: A1A, rząd 1, miejsce 25 oraz ALA/1/25.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, fot.  https://wawamlynarska.grobonet.com

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, fot. https://wawamlynarska.grobonet.com

 Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, fot. https://wawamlynarska.grobonet.com

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, fot. https://wawamlynarska.grobonet.com

Nasz newsletter