Pseudonim:
"Roll"
Data urodzenia:
1916-12-05
Data śmierci:
1944-00-00
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Imiona rodziców:
Włodzimierz - Weronika z domu Leikiert
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Okręg KPN - dowódca plutonu
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ podczas Powstania Warszawskiego.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
jego siostra Emilia Zielińska „Jutrzenka”(1908-1944) była łączniczką kompanii „Grażyna". 15 sierpnia 1944 r. została śmiertelnie poparzona pociskiem zapalającym, który uderzył w grupę żołnierzy batalionu "Harnaś" na ul. Mazowieckiej 4.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera A-23, rząd 8, grób 10. W tym samym miejscu pochowana jest jego siostra Emilia Zielińska ps. Jutrzenka i matka Weronika Zielińska z domu Leikiert. Według jednej z wersji razem z córką we wspólnej mogile Weronika Zielińska pochowała także sanitariuszkę "Krystynę" (nazwisko okupacyjne Irena Kowalska), która jednak nie jest na pomniku wymieniona (źródło informacji: Środowisko żołnierzy bat. Gustaw i Harnaś - biogramy poległych w opracowaniu Ewy Orlikowskiej - Krasnowolskiej - informacje własne autorski na podstawie relacji matki E. Zielińskiej).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Powązki Wojskowe, kwatera A 23. rząd 8, grób 10 - miejsce pochowania (lub upamiętnienia) Janusza i Emilii Zielińskich. Fot. Andrzej Dławichowski

Powązki Wojskowe, kwatera A 23. rząd 8, grób 10 - miejsce pochowania (lub upamiętnienia) Janusza i Emilii Zielińskich. Fot. Andrzej Dławichowski

Nasz newsletter