Pseudonim:
"Biszon"
Data urodzenia:
1925-07-14
Data śmierci:
1991-12-16
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
110042
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Pseudonimy:
"Zbyszek", "Biszon", "Jur”, "260"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od czerwca 1944 r. - Okręg Warszawski Armii Krajowej - Kedyw Okręgu - Oddział Dyspozycyjny "A" - "Kolegium A" - grupa "Wola" (d-ca ppor. "Olszyna")
Oddział:
Armia Krajowa - Okręg Warszawski - Kedyw Okręgu - Oddział Dyspozycyjny "A" - "Kolegium A"; od 2 sierpnia 1944 r. w składzie zgrupowania "Radosław"; od 12 sierpnia 1944 r. wraz z oddziałem detaszowany do baonu "Zośka". Po przejściu kanałami do Śródmieścia w zgrupowaniu "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 5. kompania - III pluton.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Górny Czerniaków - Śródmieście (szpitale). 1 sierpnia przed godziną "W" z ul. Inflanckiej wyruszył z Oddziałem Dyspozycyjnym "A", którego celem było zdobycie magazynu przy Stawki 4. W następnych dniach walczył w rejonie cmentarzy wyznaniowych, na barykadach Żytnia-Karolkowa, Żytnia-Młynarska (wsparcie batalionu "Parasol"), w ogrodach szpitala Karola i Marii, następnie w Monopolu Tytoniowym przy ul. Pawiej (wsparcie batalionu "Miotła"). Po wycofaniu się oddziału na Stare Miasto kwaterował w Pałacu Krasińskich i w gmachu Sądów Apelacyjnych przy pl. Krasińskich. Brał udział w walkach w rejonie tzw. "białego domku" przy Nalewkach, w obronie Pałacu Mostowskich, Pałacu Krasińskich i kompleksu Sądów przy pl. Krasińskich. Na Górnym Czerniakowie walczył w obronie ul. Okrąg 1, Książęcej, Wilanowskiej 4-5, wycofany na skutek otwarcia niezaleczonych ran.
Odniesione rany:
Ranny w nocy 16/17.08.1944 r. odłamkami granatnika - ogółem 11 ran: głowa, tułów, udo. O własnych siłach dociera do Szpitala św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej, gdzie traci przytomność. Po odzyskaniu przytomności koledzy (m.in "Ryś') przenoszą go do szpitala polowego "Pod Krzywą Latarnią" przy ul. Podwale 25. W dniach 23 i 28 sierpnia figuruje w wykazie rannych tego szpitala. W dniu 3.10.1944 r. - po kapitulacji - przybył do szpitala polowego przy ul. Śniadeckich 17.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych - Rozkaz Dowódcy AK Nr. 35 z 1.10.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji Warszawskiego Korpusu AK, wraz z oddziałami z ul. Grzybowskiej doszedł do obozu przejściowego w Ożarowie. Z Ożarowa wywieziony do Stalag 318 / VIII F Lamsdorf, a następnie 7.11.1944 r. przeniesiony do Stalagu III A Luckenwalde
Numer jeniecki:
104800/318
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wrócił do Warszawy.
Miejsce śmierci:
Zielonka powiat Wołomin
Uwagi:
W publikacjach dotyczących Oddziału Dyspozycyjnego "A" (oprac. Hanna Rybicka, IH PAN, Warszawa - 2007, str. 182, 208, 242) figuruje jako NN "Biszon" vel "Biszoń". Według Anny Borkiewicz-Celińskiej ("Batalion Zośka" str. 786): "NN Biszon - poległ na Starym Mieście".
Jerzy Budziszewski Pseudonim: "Zbyszek", "Biszon", "Jur", "260" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter