Pseudonim
"Chojna"
Data urodzenia
1909-12-20
Data śmierci
1988-05-26
Stopień
fotoreporter
Miejsce urodzenia
Lublin
Wykształcenie i działalność do 1939 r.
Studiował rzeźbiarstwo w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (1923-1928), w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie (1928-1933) i na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1933-1939).
Oddział
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - fotoreporter na podstawie zezwolenia dowódcy IV Rejonu I Obwodu Warszawa Śródmieście, płk Stanisława Steczkowskiego „Zagończyka”. Wykonywał fotografie na terenie Starego Miasta – na ulicy Piwnej, Podwalu, Miodowej, Długiej.
Szlak bojowy
Stare Miasto do 2.09.1944 r. - wyszedł z Warszawy ludnością cywilną. Skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), a następnie przetransportowany został do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, a później Mauthausen-Gusen. Stamtąd został wysłany na roboty przymusowe do Wiednia.
Losy po wojnie
W 1945 powrócił do Warszawy. Przez lata był związany z Saską Kępą. Po wojnie był aktywny jako rzeźbiarz i popularyzator sztuki. Brał udział w rekonstrukcji warszawskich pomników Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika przy Trakcie Królewskim. Uczestniczył w wielu wystawach. Był laureatem licznych nagród i odznaczeń za osiągnięcia artystyczne. Najbardziej znaną jego pracą jest pomnik Syrenki na warszawskiej Pradze ( obecnie pomnik znajduje się przed budynkiem Urzędu Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy przy ul. Grochowskiej). Pod koniec swojego życia Jerzy Chojnacki zajął się także twórczością malarską. Zmarł 26 maja 1988 w Warszawie.
Fotografie z Powstania Warszawskiego
Chojnacki fotografował Powstanie własną lustrzanką na materiale otrzymanym w sztabie dowódcy rejonu oraz zgromadzonym samodzielnie przed Godziną „W”. Wybór tematów narzucony został przez zwierzchników i prawdopodobnie z tego powodu jego zdjęcia stanowią najdokładniejszą znaną fotograficzną dokumentację staromiejskich barykad, przekopów i umocnień. Negatywy przekazane wedle polecenia władz wojskowych do laboratorium w Śródmieściu w celu wykonania odbitek, zaginęły. Zachowały się jedynie te, które przed ewakuacją ze Starego Miasta zakopał w podwórzu domu przy ulicy Freta 40 – 15 filmów z 50 naświetlonych, w formacie 6 x 9cm. Kolekcja zdjęć Jerzego Chojnackiego "Chojny" jest obecnie w zbiorach Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego.
Miejsce śmierci
Warszawa
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram