Pseudonim:
"Zawisza"
Data urodzenia:
1927-05-16
Data śmierci:
2009-05-09
Funkcja:
-
Stopień:
kanonier
Numer legitymacji AK:
16147
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Marianna z domu Kurzawa
Wykształcenie w latach 1939-1944:
Ukończył szkołę powszechną na Woli i tam wstąpił do 87 Warszawskiej Drużyny Harcerzy. W okresie okupacji uczęszczał do Gimnazjum Mechanicznego przy ul. Sandomierskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Na przełomie 1943 / 44 rozpoczął pracę jako tokarz w Fabryce Narzędzi Przeciwpożarowych "Strażak", gdzie poznał "Inżyniera", "Szczepaniaka" Klemensa Zarembskiego i tam został zaprzysiężony do AK.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Płocka 22 A / 6
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - pluton wartowniczy. Następnie IV zgrupowanie "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik". W Baterii pracował w warsztacie rusznikarskim - dołączył z obsadą warsztatu 6.08.1944 r. Współorganizował warsztat rusznikarski przy Chmielnej 61, w którym montowano z części pistolety maszynowe 9 mm "Sten".
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozów: Stalag 344 Lamsdorf (wcześniejsza nazwa Stalag VIII-B Lamsdorf), Stalagu XVIII-C Markt-Pongau, oraz obozów pracy przymusowej w Landsbergu i Tschupbach.
Numer jeniecki:
105158
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu internowany w Szwajcarii. Nielegalnie przekroczył granicę włoską. W II Korpusie Polskim służył w 3. Karpackim Pułku Artylerii Przeciwpancernej. Powrócił do Polski w grudniu 1947 r. Zamieszkał z rodziną w Łodzi, potem przeniósł się do Warszawy. Jako technik mechanik, pracował w Przedsiębiorstwie Projektowania i Realizacji Inwestycji. Przez wiele lat pełnił funkcję chorążego sztandaru Zgrupowania "Gurt".
Odznaczenia:
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Polonia Restituta, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (Londyn 1948), Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" z Rozetą i Mieczami.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter