Pseudonim
"Zawisza"
Data urodzenia
1927-05-16
Data śmierci
2009-05-09
Stopień
-

Archiwum historii Mówionej

Stopień
kanonier
Numer legitymacji AK
16147
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Stanisław - Marianna z domu Kurzawa
Wykształcenie w latach 1939-1944
Ukończył szkołę powszechną na Woli i tam wstąpił do 87 Warszawskiej Drużyny Harcerzy. W okresie okupacji uczęszczał do Gimnazjum Mechanicznego przy ul. Sandomierskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944
Na przełomie 1943 / 44 rozpoczął pracę jako tokarz w Fabryce Narzędzi Przeciwpożarowych "Strażak", gdzie poznał "Inżyniera", "Szczepaniaka" Klemensa Zarembskiego i tam został zaprzysiężony do AK.
Adres przed Powstaniem
Warszawa, ul. Płocka 22 A / 6
Oddział
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - pluton wartowniczy. Następnie IV zgrupowanie "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik". W Baterii pracował w warsztacie rusznikarskim - dołączył z obsadą warsztatu 6.08.1944 r. Współorganizował warsztat rusznikarski przy Chmielnej 61, w którym montowano z części pistolety maszynowe 9 mm "Sten".
Szlak bojowy
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec obozów: Stalag 344 Lamsdorf (wcześniejsza nazwa Stalag VIII-B Lamsdorf), Stalagu XVIII-C Markt-Pongau, oraz obozów pracy przymusowej w Landsbergu i Tschupbach.
Numer jeniecki
105158
Losy po wojnie
Po wyzwoleniu internowany w Szwajcarii. Nielegalnie przekroczył granicę włoską. W II Korpusie Polskim służył w 3. Karpackim Pułku Artylerii Przeciwpancernej. Powrócił do Polski w grudniu 1947 r. Zamieszkał z rodziną w Łodzi, potem przeniósł się do Warszawy. Jako technik mechanik, pracował w Przedsiębiorstwie Projektowania i Realizacji Inwestycji. Przez wiele lat pełnił funkcję chorążego sztandaru Zgrupowania "Gurt".
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Polonia Restituta, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (Londyn 1948), Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" z Rozetą i Mieczami.
Miejsce śmierci
Warszawa
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram