Pseudonim:
"Kowalski"
Data urodzenia:
1928-10-04
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Sierpc
Imiona rodziców:
Stanisław - Wanda z domu Łazarowicz
Pseudonimy:
"Kowalski", "Jan"
Wykształcenie :
Uczeń Prywatnej Szkoły Powszechnej Towarzystwa Szkoły Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. W czasie okupacji kontynuował naukę w gimnazjum męskim przy ul. Śniadeckich 8.
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon (Bema) - pluton 315. W 1942 roku odbył szkolenie KN prowadzone przez Eryka Barcza, a rok później w AK przez Krzysztofa Wilczka.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Śniadeckich 18 m 57
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wola, ul. Płocka 63. Przełożeni: por. "Szczerba" i "Komar"
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon (Bema) - pluton 315, potem Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - 2. kompania "Szturmowa”
Odniesione rany:
Ciężko ranny na Starym Mieście - rana głowy (przestrzelony hełm), lewej ręki i obu nóg. Leczony w szpitalu polowym przy ul. Długiej 23.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto do 2.09.1944
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego starsza siostra Zofia Malewicz „Stella” (1926-1980) była harcerką Szarych Szeregów, w czasie Powstania w Pułku „Baszta" w batalionie WSOP.
Losy po Powstaniu:
Po upadku Starówki ewakuowany w grupie rannych i umieszczony w Szpitalu Wolskim, skąd 30 września 1944 roku został przewieziony do Milanówka. Odnaleziony przez matkę która wyszła z Warszawy z młodszym synem Krzysztofem (1931-2011) i starszą córką Zofią, również ranną w czasie Powstania, w Olszówce. Rodzina zamieszkała tymczasowo w Częstochowie, a nastepnie pobliskich Żarkach.
Losy po wojnie:
W latach 1945 - 1946 działacz WiN. Wyemigrował do USA
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Medal Wojska, Krzyż Armii Krajowej, Odznaka Grunwaldzka, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - baza uczestników PW, materiały do Słownika Uczestników PW, list, zasób Pokoju Kombatanta, MPW-ankieta.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jerzy Karol Malewicz „Jan Kowalski”, „Janek”

Jerzy Karol Malewicz „Jan Kowalski”, „Janek”

Fragment kserokopii dołączonej do listu  p. Jerzego Malewicza z 2008 roku. Fotografia zamieszczona została w „Kalendarzu Robotniczym” na rok 1949. Z boku współczesny opis p. Jerzego wskazujący żołnierza NN jako Jerzego Malewicza „Janka Kowalskiego". Skan: materiały do Słownika Uczestnikó PW - Pokój Kombatanta

Fragment kserokopii dołączonej do listu p. Jerzego Malewicza z 2008 roku. Fotografia zamieszczona została w „Kalendarzu Robotniczym” na rok 1949. Z boku współczesny opis p. Jerzego wskazujący żołnierza NN jako Jerzego Malewicza „Janka Kowalskiego". Skan: materiały do Słownika Uczestnikó PW - Pokój Kombatanta

Ta sama fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiająca żołnierzy Starówki po ewakuacji do Śródmieścia. Fotografia wykonana  na podwórzu domu Wedla przy ul. Szpitalnej 8. W środku stoi 12-letni kpr. Witold Modelski „Warszawiak”, po prawej strz. Wiesław Kalinowski „Arab”. Sygnatura w zbiorach MPW: MPW-IK/2016. Według informacji przesłanej w 2008 roku przez Pana Jerzego Malewicza żołnierzem stojącym pomiędzy niezidentyfikowaną dziewczynką a Witoldem Modelskim „Warszawiakiem" jest  on - Jerzy Karol Malewicz ps. Jan Kowalski. Identyfikacja obecnie niepotwierdzona przez MPW, ponieważ zdjęcie zostało wykonanie w pierwszych dniach września 1944 roku przy ul. Szpitalnej 8, tymczasem ranny na Starym Mieście p. Jerzy Karol Malewicz był w tym czasie ewakuowany do Szpitala Wolskiego, a następnie do Milanówka. Kolejna różnica  różnica w identyfikacji to  żołnierz po prawej, w opisach MPW zidentyfikowany jako  strz. Wiesław Kalinowski „Arab”,  w opisach p. Jerzego określany jest jako kolega Romek lub Tadek.

Ta sama fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiająca żołnierzy Starówki po ewakuacji do Śródmieścia. Fotografia wykonana na podwórzu domu Wedla przy ul. Szpitalnej 8. W środku stoi 12-letni kpr. Witold Modelski „Warszawiak”, po prawej strz. Wiesław Kalinowski „Arab”. Sygnatura w zbiorach MPW: MPW-IK/2016. Według informacji przesłanej w 2008 roku przez Pana Jerzego Malewicza żołnierzem stojącym pomiędzy niezidentyfikowaną dziewczynką a Witoldem Modelskim „Warszawiakiem" jest on - Jerzy Karol Malewicz ps. Jan Kowalski. Identyfikacja obecnie niepotwierdzona przez MPW, ponieważ zdjęcie zostało wykonanie w pierwszych dniach września 1944 roku przy ul. Szpitalnej 8, tymczasem ranny na Starym Mieście p. Jerzy Karol Malewicz był w tym czasie ewakuowany do Szpitala Wolskiego, a następnie do Milanówka. Kolejna różnica różnica w identyfikacji to żołnierz po prawej, w opisach MPW zidentyfikowany jako strz. Wiesław Kalinowski „Arab”, w opisach p. Jerzego określany jest jako kolega Romek lub Tadek.

Materiały do Słownika Uczestników PW.

Materiały do Słownika Uczestników PW.

Nasz newsletter