Pseudonim:
"Mirski"
Data urodzenia:
1925-09-08
Data śmierci:
1989-04-19
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
1862
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Helena z domu Hofman
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1939 r. ukończył szkołę powszechną i zdał egzamin do Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wybuch wojny uniemożliwił mu normalną naukę i przez kilka miesięcy uczył się na tajnych kompletach. Od 1940 r. uczęszczał do Szkoły Handlowej im. Roesslerów, następnie do Gimnazjum i Liceum Handlowego Towarzystwa Oświaty Zawodowej (Wł. Gąseckiego), gdzie uzyskał świadectwo ukończenia czwartej klasy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od marca 1943 r. - Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion "Miotła" - pluton "Drużyn Bojowych Niedźwiedzi" z Konfederacji Narodu. Przeszedł szkolenie wojskowe. 1 sierpnia 1944 r. nie został na czas powiadomiony o godzinie "W", przez co nie zdołał dotrzeć do macierzystego oddziału.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Zajęcza 8 (Powiśle)
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie NOW-AK "Harnaś" - kompania "Genowefa" - ochotnik, dołączył 3.08.1944 r., około 20 września przeszedł do oddziału osłony sztabu Okręgu Warszawskiego AK.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. Uczestniczył w szeregu akcji bojowych, m.in. 23 sierpnia 1944 r. brał udział w zdobycia Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu 1.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Młodszy brat Jerzego - Henryk Olbryś ps. “Heniek” (1931-1993) w czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem Harcerskiej Poczty Polowej na Powiślu.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie w Stalagu XIII D Nürnberg/Langwasser, potem w Stockheim i pod koniec wojny w Kitzingen nad Menem.
Numer jeniecki:
105817
Losy po wojnie:
Po uwolnieniu do lipca 1945 r. przebywał na terenie Niemiec, a następnie wyjechał do Francji, gdzie najpierw był w obozie w Paryżu, potem w La Courtine w Dep Creuse, gdzie uczęszczał do liceum i w lipcu 1946 r. zdał maturę. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Lille. W 1947 r. przerwał studia i przez Anglię w sierpniu powrócił do Polski. W listopadzie tego roku rozpoczął pracą w Rejonowej Centrali Aprowizacji w Warszawie. Równocześnie podjął studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, które ukończył w 1951 roku. W grudniu 1952 roku zawarł związek małżeński z Danutą Appel ps. "Irena", w grudniu 1953 roku urodziła się córka Anna. Z zawodu ekonomista, pracował w CHZ Paged na stanowisku kierownika działu, aż do przejścia na emeryturę w 1986 roku.
Miejsce śmierci:
Warszawa, Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne córki, p. Anny Olbryś
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jerzy Olbryś  (na zdjęciu po lewej) po Powstaniu Warszawskim, w mundurze PSZ. Fot. z archiwum rodzinnego córki

Jerzy Olbryś (na zdjęciu po lewej) po Powstaniu Warszawskim, w mundurze PSZ. Fot. z archiwum rodzinnego córki

Fot. z archiwum rodzinnego córki

Fot. z archiwum rodzinnego córki

Nadesłał  p. Piotr Kuzak

Nadesłał p. Piotr Kuzak

Nasz newsletter