Pseudonim:
"Sielawa"
Data urodzenia:
1926-12-16
Data śmierci:
2010-12-26
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Numer legitymacji AK:
1335
Miejsce urodzenia:
Kraków
Imiona rodziców:
Jan - Konstancja z domu Lipska
Wykształcenie do 1939 r.:
Szkoła Rodziny Wojskowej, Gimnazjum i Szkoła Drogowa o.o. Marianów na Bielanach w Warszawie
Pseudonimy:
"Górski", "Skórski", "Sielawa"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1941 - Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - III batalion - 5. kompania - pluton 36, następnie w Narodowych Siłach Zbrojnych (NSZ). Od stycznia do lipca 1944 r. uczestnik kursu tajnej Szkoły Podchorążych, w ramach kompanii "Kozioł", uzyskał stopień kaprala podchorążego. Uczestnik akcji rozbrojeniowych i zaopatrzeniowych.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Noakowskiego 16 m. 7
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Harnaś", następnie zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 1. kompania "Warszawianka” - II pluton
Szlak bojowy:
Stare Miasto (Pałac Blanka, Ratusz) - Śródmieście Północ (Nowy Świat, Świętokrzyska, Dom Kolejowy, Poczta Dworcowa)
Odniesione rany:
Ranny 5.09.1944 r.
Awanse:
Awansowany do stopnia plutonowego podchorążego 1.10.1944 r.
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 318 (344) Lamsdorf, Stalagu X B Sandbostel, Lübeck
Numer jeniecki:
103096
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (czterokrotnie), Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Kawalerski Order Odrodzenia Polski, Oficerski Order Odrodzenia Polski, Prymasowski Zloty Medal Zasłużonemu w Posłudze dla Kościoła i Narodu, brytyjski The War Medal 1939-45, meksykańska Comandoria de los Defensores de la Patria z Gwiazdą
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wyjechał do II Korpusu Polskiego we Włoszech, gdzie służył w Bazie Broni Pancernej. Po przeniesieniu II Korpusu do Wielkiej Brytanii zdemobilizowany. Lotniskowcem HMS “Queen” 12.10.1946 r. dopłynął do Montrealu. Przez Kanadę i USA dotarł do Meksyku, gdzie połączył się ze swoim ojcem, płk. saperów Janem Skoryną, który tam przybył z misją oficjalną w lipcu 1939 r. Aktywny działacz organizacji polonijnych i kombatanckich. Organizator setek odczytów i spotkań poruszających historię Polski, Armii Krajowej i "Solidarności", którą wspierał od jej powstania w 1980 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter