Pseudonim:
"Pigoń"
Data urodzenia:
1912-04-18
Data śmierci:
1993-07-02
Funkcja:
lekarz
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Radomsko
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
Wychowanek Korpusu Kadetów Nr 1 we Lwowie, w latach 1929 - 1930 redaktor naczelny czasopisma ”Orlęta” we Lwowskim Korpusie Kadetów. W 1937 roku ukończył jednocześnie medycynę na Uniwersytecie Warszawskim i Szkołę Podchorążych w CWSan w Szpitalu Ujazdowskim, dyplom lekarza 1938, ginekolog.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Uczestnik kampanii wrześniowej, internowany na Litwie, uciekł w 1940 roku.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Zaprzysiężony w 1943 roku, uczestniczył w szkoleniu kadry sanitarnej AK. Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - sanitariat - lekarz naczelny
Praca przed Powstaniem Warszawskim:
W latach 1941 -1944 pracował w klinice ginekologicznej Szpitala Dzieciątka Jezus.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt". W Powstaniu pełnił funkcję szefa sanitarnego Podobwodu Śródmieście Północne. Szef służby sanitarnej zgrupowania Gurt - Szpital Polowy przy ul. Złotej 22.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - po kapitulacji szef pociągu sanitarnego do obozu lazaretu w Gross - Lübars.
Numer jeniecki:
47251
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu lekarz II korpusu sanitarnego I Dywizji Pancernej WP, zorganizował szpital ginekologiczno - położniczy w Papenburgu dla Polek, więźniarek obozów.
Losy po wojnie:
Po wojnie pełnił funkcję pierwszego Kierownika Kliniki Endokrynologii Instytutu Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej w Warszawie i był jednym z pionierów badań nad układem hormonalnym narządu rodnego kobiety głównie w oparciu o badania cytohormonalne. W roku 1986 przeszedł na emeryturę.
Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1959), Złoty Krzyż Zasługi (1956)
Źródła:
MPW, Towarzystwo Lekarskie Warszawskie - Lista Lekarzy i Medyków pełniących obowiązki lekarzy w Powstaniu Warszawskim 1944 (T-V)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

dr Jerzy Teter. Fot. dołączona do deklaracji zgłoszeniowej ZBoWiD. Ze zbiorów MPW.

dr Jerzy Teter. Fot. dołączona do deklaracji zgłoszeniowej ZBoWiD. Ze zbiorów MPW.

Nasz newsletter