Pseudonim:
"Grzmot"
Data urodzenia:
1915-03-15
Data śmierci:
1952-10-23
Funkcja:
-
Stopień:
major
Miejsce urodzenia:
Skrudzewy powiat Rypin
Imiona rodziców:
Bolesław - Marianna z domu Rzeszotarska
Pseudonimy:
"Ziutek", "Grzmot"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Kierownictwo Walki Podziemnej. W latach okupacji niemieckiej dowódca grupy specjalnej KWP, z wyroków sądu specjalnego wykonującej egzekucje na konfidentach Gestapo i zdrajcach narodu polskiego. Uczestnik przejęcia ostatniego kuriera rządu RP w Londynie Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 1. kompania "Ambrozja", następnie Delegatura Rządu na Kraj – IV Rejon (Śródmieście Południe)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Ujawnił się w kwietniu 1947, wkrótce potem został aresztowany przez UB. Osadzony w więzieniu mokotowskim, oskarżony na podstawie spreparowanych i wymuszonych na świadkach zeznań o zwalczanie ruchu lewicowego. 29 maja 1952 r. ława WSR w Warszawie (sygn. Sr.364/52) pod przewodnictwem ppłk. Mieczysława Widaja skazała go na podstawie Dekretu z 31.08.1944 na karę śmierci.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Stracony w Warszawie, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Uniewinniony i zrehabilitowany 19 lutego 1957 r. Dokładne miejsce pochówku jest nieznane. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Kwaterze "na Łączce".
Uwagi:
Spotykany rok urodzenia: 1915 lub 1916
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Józef Gumowski ps. "Grzmot" (1915-1952) Fot. z archiwum prywatnego Sławomira Grzybowskiego

Józef Gumowski ps. "Grzmot" (1915-1952) Fot. z archiwum prywatnego Sławomira Grzybowskiego

Nasz newsletter