Pseudonim:
"Styr"
Data urodzenia:
1892-07-01
Data śmierci:
1951-10-15
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Radom
Imiona rodziców:
Andrzej - Zofia z domu Pech
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Po ukończeniu szkoły średniej w Warszawie, studiował najpierw w Wyższej Szkole Lasowej we Lwowie (1912-1914), później zaś na Wydziale Leśnym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie też otrzymał w 1922 r. swój stopień inżyniera leśnika. Po odbyciu praktycznej służby leśnej na stanowisku nadleśniczego Nadleśnictwa Kościerzyna, przeszedł w 1931 r. na placówkę naukową w Zakładzie Doświadczalnym Lasów Państwowych (później Instytucie Badawczym Leśnictwa), gdzie pracował jako kierownik Oddziału Rezerwatów –najwyższej jednostki administracyjnej powołanej do kierowania ochroną przyrody na terenie lasów Państwowych, aż do wybuchu wojny w 1939 r. Jedną z ważniejszych prac dotyczących ochrony przyrody wykonywanych w Zakładzie było opracowanie przez Kostyrkę "Wytycznych dla utrzymania rezerwatów na terenie Lasów Państwowych”. Stały się one pierwszym i niezmiernie potrzebnym aktem regulującym te zagadnienia. Przyczyniły się także do rozbudzenia wśród pracowników terenowych administracji leśnej zainteresowań ochroną przyrody oraz - co najważniejsze - zawierały praktyczne wskazania dla prac na tym polu. Oprócz opracowań o charakterze naukowym dużo uwagi poświęcił organizowaniu praktycznej działalności administracji leśnej w dziedzinie ochrony przyrody.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sztab
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sztab
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
225284
Losy po wojnie:
Po wojnie objął znów w Ministerstwie Leśnictwa stanowiska najpierw wicedyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa, później od roku 1948 kierownika Zakładu Bioekologii Leśnej, na którym przetrwał aż do śmierci w 1951 r. Był również redaktorem "Ech Leśnych”, redaktorem naczelnym "Lasu Polskiego” (1946-1948) i członkiem Komitetu Redakcyjnego "Sylwana”. Autor około 60 publikacji, m.in. "Znaczenie lasu dla rolnictwa” (1932), "Produkcyjność rezerwatów leśnych i drogi do jej wykorzystania” (1935), "Racjonalna sieć rezerwatów leśnych jako podstawa praktyki hodowlanej”.
Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie), Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter