Józef Stanisław Pluskowski

Pseudonim:
"Mierzwa"
Data urodzenia:
1896-12-22
Data śmierci:
1950-11-28
Funkcja:
-
Stopień:
Podporucznik
Miejsce urodzenia:
Pabianice
Imiona rodziców:
Julian - Agnieszka z domu Dolewska
Działalność do 1939 roku:
Studiował na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu, następnie pracował jako nauczyciel. W czasie I wojny światowej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej i brał udział w rozbrajaniu niemieckich żandarmów. W rodzinnych Pabianicach był członkiem rady naczelnej PPS. Wyróżniał się również jako działacz samorządowy w zarządzie miejskim, sprawując funkcję ławnika w Wydziale Oświaty i Kultury oraz Wydziałach Zdrowotności Publicznej i Opieki Społecznej. Organizował akademie, brał udział w akademiach miejskich i wydarzeniach kulturalnych np. Święcie Pieśni. W 1932 r. opublikował okolicznościowy druk „Komendant Józef Piłsudski w walce o wolność Polski”. Po przeprowadzce do Warszawy sprawował funkcję inspektora kuratorium oświaty. W 1938 r. wydał dwa tomiki poezji: Na rubieżach śnień i Płomienne Dale, a rok później Trubadura z kolorowych bajek w warszawskim wydawnictwie Fruchtmana. W 1938 r. ożenił się z Ireną Feliksą Turczyńską (rocznik 1920) z zawodu nauczycielką.
Kampania wrześniowa:
We wrześniu 1939 r. jako podporucznik piechoty brał udział w obronie Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Wstąpił do Armii Krajowej przyjmując pseudonim „Mierzwa”. Brał udział w podziemnym życiu kulturalnym stolicy, m. in. w 1944 r. wydał w podziemiu zbiór poezji Z walki i pracy.W swoim mieszkaniu przy ul. Elektoralnej 5 od 1942 roku do 7 sierpnia 1944 ukrywał osiem rodzin żydowskich, w tym Gustawa (Gerszona) Millera, jego żonę Pelagię i córkę Renę Laskowską z synem.
Praca w czasie okupacji niemieckiej:
Urzędnik - Kierownik Biura Ewidencji Ludności
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Elektoralna 5
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - przydział bojowy nieznany
Losy po Powstaniu:
Pojmany przez Niemców 7.08.1944 r. i wraz z ludnością cywilną wywieziony do obozu koncentracyjnego. Wyzwolony wiosną 1945 roku przez wojska alianckie.
Losy po wyzwoleniu:
Porucznik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 11 czerwca 1945 roku delegowany na dowódcę Polskiej Kompanii Wartowniczej przy armii amerykańskiej w Paryżu. W listopadzie 1945 roku powrócił do kraju.
Losy po wojnie:
Po powrocie do Polski Pluskowski dołączył do rodziny przebywającej w Mińsku Mazowieckim (żona Irena i urodzony we wrześniu 1944 roku syn Andrzej). Od 1948 roku zamieszkali w Paryżu, gdzie Józef otrzymał posadę redaktora w wydawnictwie Edition La Lumiere przy Rue d’ Alsace. W 1949 r. wydał ostatni zbiór wierszy Dziewięćdziesiąt cztery utwory poetyckie. W październiku 1950 r. urodził mu się drugi syn, Grzegorz. Pluskowscy planowali wyjazd do USA, gdzie mieszkała daleka rodzina Józefa. Po jego śmierci, żona z dziećmi przeprowadziła się do Londynu. Wspierał ich Jewish Labor Commitee z Nowego Jorku.
Odznaczenia:
W 1937 r. został odznaczony za swoją działalność Krzyżem Niepodległości. 26 września 1939 roku za męstwo wykazane przy obronie Warszawy odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1968 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Józef Stanisław Pluskowski - zdjęcie z okresu okupacji niemieckiej

Józef Stanisław Pluskowski - zdjęcie z okresu okupacji niemieckiej

Dokument z archiwum rodzinnego

Dokument z archiwum rodzinnego

Legitymacja Krzyża Armii Krajowej

Legitymacja Krzyża Armii Krajowej

Nasz newsletter