Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1891-02-19
Data śmierci:
1944-00-00
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 48 Miejsce: 67
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ignacy - Maria z domu Jankowska
Działałność do 1939 roku:
Uczestnik walk o Szkołę Polską w okresie zaboru rosyjskiego. W 1904 r. w Święto Zmarłych brał udział w organizacji patriotycznej manifestacji młodzieży szkolnej przy Grobie Pięciu (pierwszych pięciu poległych w powstaniu 1863 r.) na Powązkach w Warszawie, gdzie został ranny w wyniku akcji carskiej policji. W 1905 r. inicjował wraz z innymi strajk i manifestację uliczną uczniów warszawskich szkół początkowych za Szkołą Polską, za unarodowieniem szkolnictwa i powszechnym nauczaniem w języku polskim. Strajk ten, popierany przez całe społeczeństwo, przyczynił się do wywalczenia Szkoły Polskiej, co było pierwszym po wielu latach zwycięstwem sprawy polskiej. Przez wiele lat prowadził konspiracyjne kursy języka polskiego. Po odrodzeniu w 1918 r. państwa polskiego Józef Poliński rozpoczyna pracę zawodową jako prokurent w Miejskim Towarzystwie Kredytowym w Warszawie przy ul. Czackiego i kontynuuje swoją działalność społeczną na rzecz oświaty i rozbudowy Warszawy, szczególnie jej dzielnicy - Grochowa - gdzie urodził się i mieszkał. Pełnił funkcję zastępcy prezesa Towarzystwa Przyjaciół Grochowa. To w wyniku również jego starań pobudowano w tej dzielnicy wiele obiektów użyteczności publicznej. Jego ideą było "nieprzerwane dążenie do rozbudowy Wielkiej Warszawy - Stolicy Państwa". Był członkiem zarządu Zrzeszenia Chrześcijańskich Drobnych Właścicieli Nieruchomości na Grochowie. Przyczynił się także do budowy kościoła Parafii Najczystszego Serca Maryi na Kamionku i pomnika świątyni Bożego Ciała przy ul. Grochowskiej (obecnie plac Szembeka) w Warszawie. Prowadził też działalność charytatywną w szkołach na rzecz uczniów z ubogich rodzin. Od 1938 roku radny m. st. Warszawy. W 1930 r. otrzymał honorową odznakę "Za Walkę o Szkołę Polską"
Okres okupacji niemieckiej:
W okresie okupacji Józef Poliński był żołnierzem Armii Krajowej. Po aresztowaniu przez gestapo w 1942 r. był więziony na Pawiaku w Warszawie, a następnie w obozie koncentracyjnym na Majdanku koło Lublina. Po zwolnieniu z obozu mimo nadwątlonego zdrowia powrócił do działalności konspiracyjnej.
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Okoliczności śmierci:
Poległ podczas Powstania Warszawskiego.
Informacje dodatkowe:
Był członkiem kolegium redakcyjnego pisma warszawskiego "Na straży". Opublikował monografię pt. "Grochów - przedmurze Warszawy w dawniejszej i niedawnej przeszłości" nakładem Towarzystwa Przyjaciół Grochowa, Warszawa 1938 r., a następnie książkę pt. "Z walk o Szkołę Polską. Wspomnienia", Nasza Księgarnia, Warszawa - Wilno 1939 r. (w ramach Biblioteki Historyczno-Społecznej "Na straży"). W książce "Grochów - przedmurze Warszawy" zawarł sylwetki zasłużonych dla Warszawy współczesnych mu działaczy, z którymi współpracował: inż. Władysława Jaroszewicza - wojewody warszawskiego, mgr. Stefana Starzyńskiego - prezydenta m.st. Warszawy, inż. Gustawa Lichtensteina - starosty grodzko-prasko-warszawskiego, inż. Andrzeja Wierzbickiego, ppłk. Aleksandra Stolarskiego, Czesława Lubeckiego, płk. Ludwika Hicewicza, księdza Jana Sztuki, Stanisława Latowica, mgr. Jana Trzopka, Michała Winklera, ppłk. Czesława Pawłowskiego, Tadeusza Ziemkiewicza, Piotra Malanowskiego, dr. Ludomira Domagalskiego, dr. Józefa Lubczyńskiego i Aleksandra Malanowskiego. W uznaniu zasług uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 20 września 1999 r. parkowi na Grochowie w Warszawie nadano imię Józefa Polińskiego.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. MPW-baza Mur Pamięci (wpis na podstawie: PCK-lista, Protokół sądowy o śmierci, postanowienie o uznaniu za zmarłego-dok.zb.pryw.). MPW-teczka: materiały nadesłane przez p. Jolantę Średnicką
Publikacje:
Józef Poliński (1891-1944), Wspomnienie, Gazeta Stołeczna, 2006
Józef Poliński Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter