Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1908-10-12
Data śmierci:
1978-01-01
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Łuczyńczyk k/Mohylewa Podolskiego
Wykształcenie:
W 1929 r. ukończył Gimnazjum im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie. Należał do harcerstwa. Przez dwa lata studiował leśnictwo w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Członek Korporacji Akademickiej „Sparta”.
Praca przed wojną:
15 sierpnia 1931 roku został etatowym pracownikiem Polskiego Radia. Od 1936 roku do wybuchu wojny był kierownikiem Biura Przygotowania Programu.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy)
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Stacja nadawczo-odbiorcza Armii Krajowej "Błyskawica", Delegatura Rządu na Kraj - Polskie Radio
Dzielnica:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji Powstania pozostał w zburzonej Warszawie i działał w ramach RGO. Miasto opuścił 01.11.1944 r.
Losy po wojnie:
Od 1945 roku ponownie pracował na różnych stanowiskach w Polskim Radiu. W grudniu 1949 roku, na fali komunistycznych czystek, jako pracownik przedwojennego Radia, zostaje zwolniony z pracy. Zajmował się m.in. dokumentowaniem polskiego folkloru w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Sztuki i pracował na plantacjach ogrodniczych w Mysiadle. 1 września 1957 roku zostajł kierownikiem Wydziału Koordynacji w Telewizji Polskiej, a następnie - do czasu przejścia na emeryturę w 1974 r. - na stanowisku dyrektora Biura Koordynacji i Emisji Programu.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kw. 218, rząd 4
Informacje dodatkowe:
Urodzony we wsi Łuczyńczyk k/Mohylewa Podolskiego w rodzinie administratora majątku. Absolwent SGGW . Wieloletni pracownik Polskiego Radia (w okresie międzywojennym, okupacji i Powstania Warszawskiego), po wojnie Polskiego Radia i Telewizji. W czasie okupacji zaangażowany w pracę w konspiracyjnym radiu, funkcjonującym w strukturach Delegatury Rządu na Kraj. Podczas Powstania Warszawskiego przygotowywał informacje z poszczególnych organizacji powstańczych, do audycji nadawanych przez Radiostację „Błyskawica”. Był żonaty z Jadwigą z d. Chomicz, z którą miał 2 córki.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. udostępnione przez  p. Stanisława Ossowskiego

Fot. udostępnione przez p. Stanisława Ossowskiego

Nasz newsletter