Pseudonim:
"Mocarz"
Data urodzenia:
1923-01-17
Data śmierci:
2020-01-17
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Lublin
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną uczył się w Lublinie, a po zajęciu Polski przez Niemców w 1939 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie zdał egzamin maturalny i rozpoczął tajne studia elektrotechniczne w Warszawie.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie AK "Harnaś" - kompania "Genowefa"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
222924
Losy po wyzwoleniu:
Wyzwolony z obozu przez Amerykanów. Wstąpił do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, służbę pełnił we Włoszech. W 1946 r. został zdemobilizowany w Anglii. Po demobilizacji kontynuował studia na Politechnice w Londynie. Gdy został przyjęty jako kandydat do Zgromadzenia Księży Marianów w 1948 roku porzucił studia. W 1949 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbył nowicjat i w 1950 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Następnie studiował filozofię i teologię na Katolickim Uniwersytecie Ameryki (Washington, DC), uzyskując licencjat. Śluby wieczyste złożył w 1954 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. W 1958 r. został przeniesiony do Rzymu. Podjął studia na Angelicum. Pod koniec studiów uzyskał stopień doktora teologii moralnej. Następnie został asystentem Postulatora Generalnego. W latach 1975-78 na krótko wrócił do Stanów Zjednoczonych, aby pełnić posługę przełożonego lokalnego i sekretarza prowincji w Stockbridge w stanie Massachusetts. Został wezwany z powrotem do Rzymu w 1978 r., gdzie pracował nad procesem beatyfikacyjnym Czcigodnego Sługi Bożego,Stefana Wyszyńskiego. Przez lata w Rzymie pełnił również funkcję Sekretarza Generalnego, Radnego Generalnego i Prokuratora Generalnego. Był członkiem Instytutu Historii i Duchowości Maryi. W 2005 r. został przeniesiony do Waszyngtonu, gdzie pozostał do śmierci. Zmarł 17 stycznia 2020 roku, w dniu swoich 97 urodzin.
Miejsce śmierci :
Waszyngton, USA
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Wspomnienie: Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, artykuł: "Waszyngton, DC, USA: zmarł ks. Kazimierz Krzyżanowski".
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter