Pseudonim:
"Kajus"
Data urodzenia:
1925-04-10
Data śmierci:
1944-08-30
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 182 Miejsce: 32
Stopień:
sierżant
Miejsce urodzenia:
Lutosławice powiat Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Maksymilian - Wanda z domu Bryszewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Nowe Grupy Szturmowe Szarych Szeregów - Blok "Cytadela" (Żoliborz): od jesieni 1939 r. członek Szarych Szeregów w Zgierzu, gdzie uczęszczał do Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica. Po wysiedleniu rodziców ze Zgierza w końcu 1940 r. przekroczył nielegalnie granicę Generalnej Guberni, przybywając do Warszawy. Włączył się w nurt konspiracyjny. Członek nowych Grup Szturmowych Szarych Szeregów w bloku „Cytadela” (hufiec „Żoliborz”), dowodzonym przez Michała Glinkę („Michał”). Przeszedł szkolenie wojskowe, ukończył kurs minerski („Filtry”), brał udział w zdobywaniu broni na Niemcach.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 3. kompania "Giewonta" - II pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto: w walkach na Woli brał udział w zdobyciu „Gęsiówki” 5 sierpnia 1944 r., w potyczkach na terenie Getta i obronie barykad przy ul. Okopowej. Po wycofaniu się batalionu na Stare Miasto uczestniczył w walkach na Stawkach, obronie Szpitala Jana Bożego, w natarciu na Dworzec Gdański 22 sierpnia.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na kwaterze 3. kompanii, na Nowym Mieście przy ul. Zakroczymskiej nr 7, podczas bombardowania lotniczego. Po wojnie ekshumowany i pochowany w Kwaterach Wojennych Batalionu AK "Zośka" na Powązkach (20A-4-5).
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Młodszy brat Stanisława Kuźmińskiego ps. „Skobig” (1919 - 1986 r.) - dowódcy plutonu w kompanii batalionu „Zaremba - Piorun”, po wojnie absolwenta SGGW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

sierż. Kazimierz Kuźmiński "Kajus" (1925-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/3527

sierż. Kazimierz Kuźmiński "Kajus" (1925-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/3527

sierż. Kazimierz Kuźmiński "Kajus" Fot. AR MPW

sierż. Kazimierz Kuźmiński "Kajus" Fot. AR MPW

Nasz newsletter