Pseudonim:
"Łagiewski"
Data urodzenia:
1919-11-19
Data śmierci:
1981-01-28
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Kaski
Imiona rodziców :
Feliks - Zofia z domu Kot
Przebieg służby wojskowej:
Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1935 r.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 walczył w szeregach 201. Pułku Piechoty (201 pp) - w kampanii wrześniowej 1939 jednostka walczyła w składzie 55 Dywizji Piechoty Rezerwowej -Grupa Operacyjna "Śląsk", Armia "Kraków".
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żaglowiec" - 2. kompania - plutony 203 - 205
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow, następnie w Arbeitskommando 395/3 Hecklingen
Numer jeniecki:
46172
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu z niewoli służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech - 5 Kresowa Dywizja Piechoty
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej
Miejsce śmierci:
Anglia
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, prezentowane w biogramie zdjęcia i pamiątki pochodzą z archiwum rodzinnego syna Powstańca, MPW-kontakt: p. Tomasz Łasica
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Kazimierz Łasica "Łagiewski" - podczas służby w PSZ, Mediolan  (wł. Milano), Włochy

Kazimierz Łasica "Łagiewski" - podczas służby w PSZ, Mediolan (wł. Milano), Włochy

Warszawa, 5.07.1944 r. - od lewej NN, Kazimierz Łasica i jego siostra Katarzyna

Warszawa, 5.07.1944 r. - od lewej NN, Kazimierz Łasica i jego siostra Katarzyna

Naszywki mundurowe z okreu służby w 2 Korpusie Polskim  (widoczna m. in. naszywka 5 Kresowej Dywizja Piechoty - oznakę  stanowił żubr na żółtej tarczy w brązowej obwódce) oraz odznaka 5 KDP. Na zdjęciu widoczna także naszywka "Poland" długości około sześć do ośmiu centymetrów w kształcie łuku z czerwonego sukna, z napisem haftowanym białym jedwabiem lub srebrną nicią, która naszywana była na obu rękawach bluzy, kurtki i płaszcza, w odległości półtora centymetra od wszycia naramienników. Ze zbiorów p. Tomasza Łasicy.

Naszywki mundurowe z okreu służby w 2 Korpusie Polskim (widoczna m. in. naszywka 5 Kresowej Dywizja Piechoty - oznakę stanowił żubr na żółtej tarczy w brązowej obwódce) oraz odznaka 5 KDP. Na zdjęciu widoczna także naszywka "Poland" długości około sześć do ośmiu centymetrów w kształcie łuku z czerwonego sukna, z napisem haftowanym białym jedwabiem lub srebrną nicią, która naszywana była na obu rękawach bluzy, kurtki i płaszcza, w odległości półtora centymetra od wszycia naramienników. Ze zbiorów p. Tomasza Łasicy.

Nasz newsletter