Zbigniew Władyka (Rawicz)

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1912-02-02
Data śmierci:
1966-08-27
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Lwów
Wykształcenie i działalność do 1939 r. :
Śpiewak. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza oraz naukę śpiewu u Czesława Zaremby. Zadebiutował w grudniu 1938 roku na płytach Syrena Electro. Drugą serię płyt nagrał w styczniu 1939 roku, a następną w czerwcu tego samego roku.
Udział w wojnie obronnej 1939 r. :
Brał udział w walkach we wrześniu 1939 r.
Okres okupacji niemieckiej 1939 -1944:
W czasie okupacji śpiewał w kawiarniach warszawskich oraz uczestniczył w podziemnych koncertach. Ponadto kontynuował naukę śpiewu u Magdaleny Maliszewskiej-Halfterowej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Suzina
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121)
Losy po wojnie:
Po wojnie nagrywał płyty dla wytwórni Mewa (wydawane z etykietą „Melodje”), a od 1948 roku w „Muzie”. Występował z recitalami w Polskim Radiu. W latach pięćdziesiątych koncertował za granicą – w Austrii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech. Ostatnią płytę nagrał w czerwcu 1961 roku.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Literatura:
Tomasz Lerski: Encyklopedia Kultury Polskiej XX Wieku, Muzyka-Teatr-Film. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Naukowo Encyklopedyczne, 2008.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia pochodząca ze spuścizny po Janie Iwańskim ps. Marian: Warszawa, 1943 rok, Jan Iwański (na zdjęciu z prawej)  z przyjacielem, piosenkarzem Zbigniewem Rawiczem (właśc. Zbigniew Władyka, obaj z Janem Iwańskim należeli do AK) i  pierwszą żoną Rawicza. Rawiczowie w czasie okupacji mieszkali po sąsiedzku przy ul. Suzina. Fotografia została wykonana  na warszawskim Żoliborzu. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Małgorzaty Szczawińskiej z d. Iwańskiej, córki Jana Iwańskiego "Mariana"

Fotografia pochodząca ze spuścizny po Janie Iwańskim ps. Marian: Warszawa, 1943 rok, Jan Iwański (na zdjęciu z prawej) z przyjacielem, piosenkarzem Zbigniewem Rawiczem (właśc. Zbigniew Władyka, obaj z Janem Iwańskim należeli do AK) i pierwszą żoną Rawicza. Rawiczowie w czasie okupacji mieszkali po sąsiedzku przy ul. Suzina. Fotografia została wykonana na warszawskim Żoliborzu. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Małgorzaty Szczawińskiej z d. Iwańskiej, córki Jana Iwańskiego "Mariana"

Fot. domena publiczna

Fot. domena publiczna

Nasz newsletter