Pseudonim:
"Olesza"
Data urodzenia:
1907-05-29
Data śmierci:
1999-08-10
Funkcja:
komendant placówki
Stopień:
podporucznik czasu wojny
Miejsce urodzenia:
Kraków
Działalność do 1939:
Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należał do Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej, w latach 1927-32 pełnił funkcję prezesa. Po odbyciu aplikacji, w 1934 r. został adwokatem.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od pierwszych miesięcy okupacji należał do Związku Odbudowy Rzeczypospolitej (ZOR), pełniąc funkcję Komendanta Okręgu Krakowskiego. W 1942 r. zagrożony aresztowaniem przez Gestapo uciekł do Warszawy, gdzie ukrywał się pod przybranym nazwiskiem i nadal działał w konspiracji - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy).
Używane pseudonimy:
"Łaski", "Nowina", "Olesza", "Sulima", "Zaleski"
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy), - Placówka Informacyjno-Radiowa "Anna" (radiostacja "Anna"), ul. Marszałkowska 62
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Powrócił do zawodu adwokata w rodzinnym Krakowie. Wsławił się jako obrońca w procesach politycznych uczestników manifestacji z okazji 3 Maja 1946 r. w Krakowie, działaczy WiN, krakowskiej Kurii Arcybiskupiej, oraz działaczy "Solidarności" z okresu stanu wojennego - m.in. Tadeusza Piekarza, Stanisława Handzlika.
Odznaczenia:
Order Odrodzenia Polski z Gwiazdą (1995)
Miejsce śmierci:
Kraków
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter